RC CARS TEAM

Nezávislý informační portál věnovaný RC modelům aut a modelářské tématice.

Modely 1:8 Offroad

Ještě pořád nepatřím do starého železa aneb staré dobré Hobao H 7

           Je to již asi dva roky, co jsem si pořídil svůj prví model kategorie 1:8 buggy. Má volba byla celkem promyšlená a zahrnovala v sobě kalkulaci s cenou, životností a úspěšností modelu na závodech. Měl jsem na výběr v této kategorii modely od společnosti Avioracing – GT 21, od společnosti CEN – Matrix, od Hobao Hyper 7, dále pak Kyosho Infermo a Xray XB8 TQ, kdy posledně dva jmenované modely patří ke špičce.

           Pro začátek jsem nepotřeboval špičkový model, ale model, který má dobrou životnost jednotlivých dílů a cena je taky přiměřená. Z tohoto důvodu mé rozhodování se soustředilo na první tři modely. Z těchto třech modelů jednoznačně vyhrál Hyper 7 od společnosti Hobao. Ještě jsem zapomněl zmínit jednu důležitou okolnost, což je dostupnost náhradních dílů. Tento model dováží společnost RCM Pelikán, která jako velkoobchodní společnost dodává díly pomocí dalších maloobchodních prodejen. Já osobně využívám SCZ Model v Ostravě, kde její vedoucí Pavel Vít je schopen zajistit jak se říká i „modré z nebe“.

           Model který jsem zakoupil a přivezl domů, byl již sestaven, takže jsem namontoval připravená serva od společnosti Hitec. Vybral jsem si rychlé a spolehlivé modely HS 5925 o kterých jsem měl ty nejlepší reference. Dále jsem namontoval přijímač a zkontroloval utažení všech šroubů podvozku, kdy k tomuto účelu jsem použil nezbytné lepidlo , aby se zamezilo nechtěnému povolení. Důkladně jsem prostudoval návod a se zkušeným kamarádem, modelářem Petrem Satkem jsme zaběhli motor modelu. Jako palivo jsem si vybral, a to ne náhodou, osvědčený Titan 25 od společnosti Graupner.

           S takto připraveným modelem jsem odjezdil celo sezonu a mimo jiné závody i tak náročný seriál jako je Skřípovský pohár, který pořádá JK CARS TEAM a musím říci, že bez sebemenší závady. Nepočítám do toho samozřejmě následky havárií, které vznikly mou vinou. Model se choval dobře, nebylo zjištěno žádné markantní opotřebení. Jsem si jist, že má volba byla správná.

           Pro letošní sezonu jsem model vybavil silnějším motorem, původní jsem dal kamarádovi a dodnes jezdí v modelu CEN – Matrix . Po zralé úvaze jsem zvolil motor Nosram s výfukem, který jsem zakoupil u společnosti Martin Kořínek. Tento motor jsme opět společně s kamarádem, odborníkem na motory Martinem Kříbkem zaběhli a následně seřídili. Model s tímto motorem výrazně ožil a stal se konkurence schopným ostatním, mnohem dražším modelům. Velkou devízou, proti jiným modelům je cena náhradních dílů, která v některých případech dosahují poloviční ceny ve srovnání s ostatními modely a rovněž jejich snadná dostupnost.

           Pokud se můžu vyjádřit k tuningu, tak existuje mnoho takových dílů, dokonce i vylepšené verze, avšak já jsem použil pouze fialové pružiny tlumičů z tuningové sady a změnil hustoty olejů jak v tlumičích tak hlavně v diferenciálech. Hustoty neuvádím, protože jde o individuální nastavení, které vyhovuje mé osobě a nemusí ostatním. Je potřeba přihlédnout na specifika tratě , jízdní styl jezdce a hlavně o zvyk na určité nastavení podvozku. Dále jsem vyměnil kola, původní jsem nechal jako treningová a používám od GRP vzor Buldog na blátivý povrch, Atomic na suchý a prašný povrch a Grip na vlhké a travnaté tratě.

           Takto připravený a seřízený model je zcela konkurence schopný, má dobré jízdní vlastnosti zcela uspokojuje mé jezdecké potřeby. Zdůrazňuji, že nejsem žádný špičkový jezdec, ale rád si zajedu pěkný závod nebo seriál s dobrým modelem.

           Závěrem bych chtěl doporučit tento model začínajícím i zkušeným jezdcům, kteří si chtějí pořídit spolehlivé auto za rozumnou cenu. Model vydrží při slušném zacházení dlouhou dobu, v mém případě již druhou sezónu a známky opotřebení jsou minimální. Hyper7 má již svého nástupce v podobě Hyper 8, ale tento se nedočkal takové popularity jako předchozí model . Přeji vám hodně sportovních a jezdeckých zážitků, na které budete určitě dlouho vzpomínat stejně jako já.

                                                           Láďa Vašnovský

Žádné komentáře
 
RC CARS TEAM , nezávislý informační portál, www.rccarsteam.nolimit.cz, email: vasnovskyv@seznam.cz, tel.: 607831275