RC CARS TEAM

Nezávislý informační portál věnovaný RC modelům aut a modelářské tématice.

Modely 1:6 Offroad

První závod seriálu „O Moravský koštéř 2008“ v Březí

        Prví závod druhého ročníku seriálu „O Moravský koštéř 2008“ proběhl dne 20.4.2008 na dráze v Březí u Mikulova. Seriál je organizován kluby RCM Hodonín a RC Sport Březí.

 

            Počasí pořadatelům vůbec nepřálo, celý týden jsme pilně sledovali předpovědi a prognózy vývoje počasí. Seznámili jsme se snad se všemi meteorologickými mapami, které jsou volné dostupné na internetu. Nakonec jsme se uklidnili s příslibem pěkného počasí na víkend. Ale opak byl pravdou. Počasí si opět dělalo co chtělo a na předpovědi meteorologů nebralo zřetel.

             V sobotu to vypadalo tak, že je zbytečné, vzhledem k počasí, se chystat a balit, ale nakonec jsme připravili auta a věci pro případ, že by se počasí zlepšilo. Ráno v 5 hodin, když jsme vstávali, však v Ostravě „lelo jako z konve“. Po dohodě s ostatními, jsme to nakonec riskli a vyjeli. Cestou se počasí několikrát změnilo, ale pořád nebylo o co stát. Situace se extrémně změnila až když jsme se blížili k Březí. Nad Rakouskem byla modrá obloha a svítilo slunce. Toto počasí se zanedlouho po příjezdu přesunulo nad Březí. Se stoupající intenzitou slunečního svitu a teplotou vzduchu se zlepšovala nálada závodníků.

             Dráha v Březí patří mezi naše nejlepší závodní tratě a využívá se pro modely buggy nejen v měřítku  1:6, ale i 1:8. Na této dráze se jezdí mistrovství České republiky v obou kategoriích. Samotný klub se o ni příkladně stará a často provádí údržbu. Zázemí je nadstandardtní, sociální zařízení, sprchy a bufet je samozřejmostí. Tohoto využívají hlavně závodníci dvoudenních závodů.

             Seriál „O Moravský Koštéř 2008“ je koncipován jako 7 samostatných závodů, které proběhnou střídavě v Hodoníně a Březí. Po ukončení seriálu pak budou výsledky sečteny a vyhlášeni „lídří“ seriálu.

             První závod v Březí začal registraci a volným tréningem již v 8.00 hod. Závodnici využívali volné chvíle, aby co nejlépe připravili své závodní speciály k závodu. Zaregistrovalo se neuvěřitelných 26 závodníků v kategorii Buggy a 11 v kategorii Big Foot. Toto skutečně vzhledem k nepříznivému počasí nikdo nečekal. Slunečné nebe bylo všem přihlášeným první odměnou za účast.

             Závod pak byl zahájen rozpravou a společnou fotografii, pravidla a způsob hodnocení závodu pak objasnili závodníkům předsedové obou klubů Bronislav Fogt a Jan Žďárský. Závodníci byli rozdělení do tří skupina samotný závod byl koncipován jako 3 kvalifikační rozjížďky, pak následovaly  semifinálové jízdy a finálová jízda. U kategorie Big Foot pak závodnici postupovali přímo do finále.

             Pokud jde o výkony závodníků, tak se od loňského roku opět zlepšily, modely byly dobře připraveny, nedocházelo k technickým problémům. Vyjímkou byly kolize modelů, kterých bylo požehnaně. Start první semifinálové jízdy se musel opakovat z důvodu 3 následných havárií po startu. Toto bylo zapříčiněno hlavně velkým počtem modelů na startu, startovalo najednou 11 modelů. Typickým příkladem zcela zbytečné kolize byl střet modelů Františka Fráni a Pavla Melichera, kdy Pavel doslova ustřelil Frantovi zadní poloosu a připravil ho tak o první místo. Někteří závodníci jezdili opravdu bezohledně a bude potřeba přistoupit k trestům formou „stop and go“. Snad toto pomůže a vrátí se sportovní duch na dráhu. Jinak však závod probíhal bez problémů, dráha postupně osýchala a začalo se prášit. Tím se začaly měnit jízdní podmínky a nastal čas pro oblíbené pneumatiky PMT, které však v současné době nikdo nedováží a za které doposud není plnohodnotná náhrada.

             Konečné pořadí pak bylo následující:

 Buggy 1:6:

 1/ Pavel Schiller

2/ Petr Hartman

3/ František Fráňa

Big foot 1:6:

 1/ Ondřej Spitzer

2/ Patrik Směřička

3/ Pavel Melicher

             Ostatní výsledky naleznete na informačním portálu RC CARS TEAM na adrese: http://rccarsteam.nolimit.cz

             Další závody proběhnou dle následujícího rozpisu:

 17. května v Hodoníně

04. května v Březí

19.-20. července v Hodoníně

20.-21. září v Březí

             Závod 4. května byl přidán z důvodu zrušení závody MČR na žádost závodníků. Tato výborná parta „šestkařů“ si nechtěla nechat ujít další závod a pro se dohodla s organizátorem a vše bylo v mžiku domluveno.

             Doufejme, že se nám celý seriál vydaří stejně jak v loňském roce a účast bude minimálně stejná.

                                                                              Láďa Vašnovský

Žádné komentáře
 
RC CARS TEAM , nezávislý informační portál, www.rccarsteam.nolimit.cz, email: vasnovskyv@seznam.cz, tel.: 607831275