RC CARS TEAM

Nezávislý informační portál věnovaný RC modelům aut a modelářské tématice.

Modely 1:6 Offroad

Ježdění s „ šestinou“- 1.část – Než vyjedem na dráhu

           V minulém článku jsem se zabýval otázkou proč si pořídit doposud poněkud opomíjenou nebo méně rozšířenou kategorií RC modelů a to model v měřítku 1:6.

           Jak jsem již uvedl tato kategorie je rozdělena dle technické specifikace na závodech na Buggy 1:6 a Big foot 1:6, rozdíly však nejsou nijak markantní, hlavní rozdíl je v použitých kolech, MT mají obyčejně dvojnásobný počet tlumičů pérování, výfukové potrubí je přizpůsobeno typu karoserie, model je doplněn o různé rampy světel, často se používají výkonnější hydraulické brzdy a rovněž převody jsou jiné.

            Pokud si zakoupíte nejlevnější set např. buggy Marder jako já v cenové relaci kolem 17 000Kč, tak si musíte uvědomit, že do vašeho „nového miláčka“ budete muset ještě něco zainventovat. V první řadě budete potřebovat serva a to na řízení a na plyn/brzdu. Doporučuji na těchto dílech nešetřit, projeví se to na životnosti a na tzv. „gripu“ modelu, což znamená ovladatelnosti modelu. Je možno zakoupit různé typy serv od různých výrobců. Já zvolil pro přijatelnou cenu a dobré zkušenosti kamarádů serva od společnosti Hitec, která zaručuje rychlý servis a dostupnost ND . Na řízení jsem použil servo HS 805 BB, které je dostatečně silné a rychlé, má však plastové převody, cena kolem 800Kč, dostupnost náhradní sady převodů je snadná a na plyn HS 645 MG, které je dostatečně silné a rychlé. Na řízení se rovněž používají jiná serva jako např. Multiplex RHINO digi 4, kde však cena je asi 3 x vyšší. Já v současné době používám digitální serva Hitec a to HS5645MG na plyn/brzdu a HS5745MG na řízení, což mi zcela dostačuje.

        Další investici nutnou pro ovládání je kvalitní vysílač a přijímač. Osobně doporučuji Spektrum 3.0, který je za rozumnou cenu kolem 7 tis Kč a odpadne vám problém s rušením a eventuální výměnou krystalů na závodech. Spektrum pracuje na frekvenci 2,4G a současně lze na jednom místě používat okolo 78 modelů. Po spárování vysílače s přijímačem si tento automaticky najde volný kanál a nedochází tak k rušení. Napájení se provádí obyčejně pětičlánkem NiMH , nejlépe tužkové články o kapacitě 2700mAh, lze použít i slabší. Kapacita AKU má vliv na délku provozu modelu, napětí by však nemělo překročit 6V, neboť pak může dojít ke zničení serva či přijímače. Lze zakoupit, za celkem přijatelnou částku kolem 400Kč, omezovač napětí, který se připojí mezi akumulátory a přijímač modelu. Ten vám uchrání vaše investice do serv a přijímače.

           Dále bych doporučil vzduchový filtr motoru vybavit ještě jednou vrstvou molitanu o tloušťce asi 1 cm, tuto již nemazat olejem tak jako vnitřní vložku, kde olejová vrstva je zcela nezbytná. Olej lze použit ze sad na modely, ale finančně lépe vychází zakoupit si litrové balení oleje na vzduchové filtry pro motocykly, já používám olej značky Valvoline. Vnější vrstva molitanu je obzvláště vhodná na prašných drahách. Upozorňuji, že při nastavování motoru je nutno tuto vložku nasadit, neboť se mění sací poměry a tedy bohatost směsi.

             Vzhledem k křehkosti dodávaného přítlačného křídla, doporučuji si vyrobit křídlo stejných rozměrů s ABS hmoty /jde o materiál obdobný jako u plastových patníků/, eventuálně zainventovat do speciálního křídla.

            Dále bych doporučil, výměnu zadních plastových ramen za duralové a to horních i spodních. Toto není nutné dělat hned, ale až se vám po několikáté vytrhne spojovačka , tak k tomu stejně přistoupíte. Mám zkušenost, že je dobré  kombinovat duralová ramena s plastovými oky, které jsou pružné a nedochází k lámáni . Ze strany duralového ramena doporučuji dát pojišťovací matku, neboť kdyby došlo k ulomení spojovačky, lze snadno její zbytek vyšroubovat z ramene bez složitého odvrtávání zalomené části.

               Rovněž se osvědčilo spojení horního a spodního ramene u přední nápravy plastovou vázací páskou, zabráníte tím vytržení šroubu kulových čepů, nebo jejich vysmeknutí.

                Kryt motoru se startovacím mechanizmem je vytočen dozadu a startovací, plastové  mádlo naráží do zadní nápravy. V případě nečistot se někdy plastová část dostane do dráhy zadního kola a dojde k namotání. Osvědčilo se pootočit celý držák směrem dopředu, kdy plastové startovací mádlo bude směřovat vzhůru a nebude překážet. Upozorňuji na nutnou úpravu karoserie spočívající ve zvětšení otvoru v pravé zadní části.

              Unášeče kol jsou duralové a jsou připevněny na nápravě pomocí dvou šroubů. Vzhledem k velkému kroutícímu momentu se často stává, že se tyto unášeče protočí v plastových středech kol a to i tehdy, když jsou šrouby, které drží a přitlačují kola k unášečům utaženy. Taková to kola lze pak použít pouze na přední nápravu. Tomu jde zabránit tím, že do unášečů se navrtají díry a osadí kolíky. Do plastových středů kol se pak taky vyvrtají díry a to tak, aby tam kolíky zapadly. S touto úpravou již nedojde ke zničení kola.

                Karoserie u Mardera se složitě nasazuje, proto je dobré namontovat vypínač mezi baterie a přijímač. Vypínač lze nemontovat dopředu před serva na jejich držák, ale já jsem zvolil montáž pod ochranný oblouk, v místě kde je otvor v karoserii pro nasávání vzduchu. Není nic jednoduššího než pohnout vypínačem a vyrazit.

                   Další úpravou je montáž plastového krytu převodu na levé straně motoru. Sice lexanový výlisek není zrovna laciný, stojí kolem 380 Kč, chrání však převody před kameny a hlavně v případě ulomení zadního oka zadní nápravy nedovolí zničení převodu. Tato banalita mi již jednou dovolila dokončit závod , když jsem ulomil zadní oko.

                  Karoserie Mardera dost trpí při nárazech a převrácení z důvodu hmotnosti modelu . Doporučuji ji vyztužit v místech pro přichycení AL plechem.

                   Závěrem bych zdůraznil, že se jedná pouze o doporučené úpravy modelu, model bude jezdit i bez těchto úprav. Účelem úprav je zvýšit spolehlivost a životnost modelu. Z běžně dostupného modelu se stane závodní speciál, se kterým se brzy stanete králem závodních drah. Další již je jen na vás a na vašich schopnostech dovést model do cíle na prvním místě. Všechny tyto úpravy najdete na ilustračních fotografiích.

                             Láďa Vašnovský                                                       

 
RC CARS TEAM , nezávislý informační portál, www.rccarsteam.nolimit.cz, email: vasnovskyv@seznam.cz, tel.: 607831275