RC CARS TEAM

Nezávislý informační portál věnovaný RC modelům aut a modelářské tématice.

Modely 1:28 EP Onroad

Vánoční MiniZ a ALS Racing opět v akci.

          Tak jsme se opět sešli v neděli dne 23.12.2007 k dalšímu  pravidelnému tréningu, v pořadí již sedmému. I přes pokročilý vánoční čas, kdy většina „normálních lidí“ je doma zapřažena svými drahými polovičkami do finálních příprav, přece Ti skalní neodolali a přišli pojezdit.

            Sešlo se nás asi 20 , někteří odešli dříve, jiní zase došli později. Jezdilo nás na dráze neustále kolem deseti , což je maximálně přípustný počet.

 

            Jirka Veverka opět vymyslel nový tvar dráhy, který bych klasifikoval jako kombinace dvou rovinek a několika šikan, proto byla dráha jednak velmi rychlá, ale i technická. Nejvíce mi dělaly problém „vracečky“. Ale postupem času jsme si zvykli a létali o 106. Svůj marný boj s pneumatikami zde opět vedl Tomáš Rajdus, ale nakonec to nějak zvládl, když vykoupil všechny pneu, které ještě zbyly.

 

            Problém pneumatik je stále na stole a to z důvodu, že společnost GPM dodává velmi nespolehlivě kvalifikované tvrdosti a na mě působí spíše dojmem, že do sáčku strčí bez ohledu na označení, cokoliv. Myslím, že to je velmi neseriozní jednání, neboť většina takových to tvrdých gum končí v koši. Naopak pneumatiky od Atomic jsou spolehlivé a člověk ví, co kupuje a nehrozí nepříjemné překvapení. Bohužel těchto pneumatik je doposud nedostatek, neboť někteří „modeláři“ skoupí vše na co přijde a dělají si zásoby, snad na zimu a ostatní mají smůlu. Snad se tato situace se zásobováním počátkem roku zlepší. Škoda, že zde nemáme žádného prodejce s tímto sortimentem.

 

            Jinak je pozitivním zjištěním, že výkonnost jednotlivých jezdců i celku se značně zlepšuje souběžně s naladěním svých modelů. Jízda se zrychluje také díky různým výměnám motorů za nové tpy. Osvědčil se motor od Iwaver, který jede mnohem rychleji jak Stock od Kyosho. A taky cena je poloviční. Jinak mezi nejrychlejší modely patří modely tzv. I Series, který byly k sehnání za skvělou cenu 2500Kč. Výhoda je jednak výkonnější motor a jednak absence brzdy, kdy zpátečka naskakuje rychleji a nedochází k prodlevě, jako u klasických MiniZ, kdy při tzv. „zapíchnutí do mantinelu“ lze ztratit téměř kolo. Toto je opravdu velký nedostatek. Ale to je jen moje zkušenost a názor.

 

            Postupně se jízda zrychluje a přechází se k více zubovým pastorkům. Začínali jsme na 6z a dnes se pohybujeme kolem 9z. No jo, to je vývoj, který nelze zastavit.

 

            Poprvé se na dráze objevily modely ALS Racing na gumách. Předtím jezdili na mechovkách, což se bez povoleného mazání neosvědčilo. Tak jsme s Martinem začali laborovat s klasickými gumami. Postupem se nám podařilo vyladit podvozek a konečně začaly mít tyto skvělé a rychlé modely navrch nad MiniZ. Jízdní možnosti těchto modelů jsou trochu někde jinde, ale jde o tovární speciál, ne o model z krabice jako MiniZ, který je určen pro širokou veřejnost. Už jen složit tento model si vyžaduje značné schopnosti a naladit jej „k obrazu svému“ také. Ale za to se Vám odmění požitkem z jízdy. Jinak přibyl nám další kousek , který pořídil Petr Satek. Škoda, že se do ježdění nezapojil se Dalibor Běleš, se svými modely této značky.

 

            Ale i modely MiniZ se postupně upravují a procházejí tuningem. Některé plastové díly se mění za kovové, které více vydrží. Jinak jde o vděčné modely, které mají minimum poruch. Nejvíce odcházejí pružící prvky, tzv. H a začínají se množit spálené FETy, které nejsou drahé, ale jejich výměna je náročná. Osobně jsem se o tom přesvědčil. Naštěstí zde máme „šikovného modeláře s hodinářskou přesností“, Martina Kříbka, který i tuto zapeklitou opravu zvládl na výbornou i když k času 2 minuty 30 vteřin, jak uvádí video nahrávka se doposud nedopracoval.

 

            I přes tyto maličkosti je obliba těchto modelů značná a vězte, že jezdit 4hodiny téměř v kuse, což někteří jezdci praktikují, je opravdu velmi náročné. Navíc střídání modelů, kdy každý se chová jinak, dá člověku velký zabrat, než si vždy zvykne na nový.

 

            Celé ježdění podtrhuje příjemná atmosféra hospody a práskání voňavého dřeva v krbu. No je vidět, že vánoce jsou tady. 

 

            Tímto přejí všem aktérům a dobrým lidem Šťastné a veselé vánoce, hodně modelů pod stromeček a mnoho nejen závodních úspěchu v Novém roce 2008.

 

 

                                                                                     Láďa Vašnovský

 

 

 

           

 

Poslední komentáře
25.12.2007 07:56:25: Nějak mš to zase nepřihlásilo...smiley${1}smiley${1}smiley${1}
25.12.2007 07:54:05: Ahoj Milo a dík, jinak Jirka už s nimi něco dojednal, jsou tady asi jediní, uvidíme zda toho budou m...
24.12.2007 23:29:38: A ještě poznámečka: Produkty Atomic jsem viděl zde: http://www.rccar.cz Možná by stálo za úvahu doml...
24.12.2007 23:02:36: Super článek. Je radost "letět" očima po Tvém textu s urovnanými myšlenkami. Jen tak dál! Fandím Ti!...
 
RC CARS TEAM , nezávislý informační portál, www.rccarsteam.nolimit.cz, email: vasnovskyv@seznam.cz, tel.: 607831275