RC CARS TEAM

Nezávislý informační portál věnovaný RC modelům aut a modelářské tématice.

Modely 1:28 EP Onroad

Od MiniZ k M280B od ALS RACING.

        Je to asi 2 měsíce co jsem si pořídil prvního „prťavce“ od Kyosho a to MiniZ MR02. Co by člověk zvyklý na modely velkých měřítek, jsem byl moc zvědavý, jak takový „angličák“ vůbec může jezdit.

        Když jsem obdržel MiniZ v originál balení, tak jsem chvíli váhal, zda jej rozbalit, nebo raději jak se říká „poslat do světa“. To z toho důvodu, že modelů již mám celou řádu a to snad ve všech měřítcích a provedeních. Málo kdo si uvědomuje, že každý další model je vlastně „danajský dar“, který vám vytahuje finance při neopatrném přístupu k penězum. Člověk k němu získá určitý vztah a začne jej ladit a hlavně tuningovat. To první není tak špatné a hlavně finančně nenáročné, ale to druhé je doslova pohroma. Nevím jak u vás, ostatních, ale u mě obyčejně začne závod mezi finančními možnostmi a nákupem tuningových dílů. Obyčejně pak se ze základního  modelu stává speciál s maximální výbavou. V mnoha případech však tento tuning je pouze vizuálním vylepšením a samotné jízdní vlastnosti ovlivňuje jen minimálně.

            Když jsem si udělal průzkum trhem a zjistil ceny tuningových dílu, tak jsem začal uvažovat a radit se s kolegy, kteří již MiniZ jezdí delší dobu a došel jsem k závěru, že budu měnit jen díly, které se opotřebí nebo když dojde k jejich zničení za tuningové. Toto rozhodnutí se mi celkem osvědčilo, neboť MiniZ mi jezdí stále dobře se základními díly, jen jsem model „oložiskoval“ kuličkovými ložisky a vyměnil držák motoru s pružícím prvkem „H“. Samozřejmě nehovořím o pneumatikách, které je potřeba měnit dle povrchu na kterém jezdíte.

            Tímto způsobem jsem ušetřil značné finanční prostředky. Kdybych tuningoval většinu dílů, tak bych se dostal na více jak dvojnásobek ceny základního modelu. Model jezdí dobře a je plně konkurenceschopný s modely některých kolegů, kteří neudrželi nervy na uzdě a „nasypali do vozidla“ astronomické finanční prostředky.

            Avšak touha vylepšovat a nastavovat u mě neusnula, jen jsem zvolil značně ekonomičtější a z mého pohledu šťastnější variantu. Při náhodném surfování po Netu jsem narazil na nabídku společnosti ALS RACING. Tato malá, česka společnost se zabývá právě výrovou podobných „prťavců“. Vyrábí modely v různých měřítcích, jak můžete zjistit na www.alsracing.cz , ale mě se zalíbil model svou velikostí podobný MiniZ a to M280. Jde o model v měřítku 1:28, je dvoupatrové konstrukce a koncepce 2WD s pohonem zadní nápravy, který se vyrábí ve dvou variantách. První varianta podvozku je vyrobena ze laminátové pryskyřice a druhá z karbonu.

            Nejprve jsem si sehnal veškeré dostupné materiály ohledně modelu a zkontaktoval jsem se s modeláři, kteří tento model vlastní. Model mě uchvátil svým zpracováním a vzhledem. Nejvíce se mi líbila široká škála možností nastavení, zpracování jednotlivých díly a jejich snadná dostupnost. Bohužel jsem se modelem nemohl svézt ve skutečnosti, neboť nikdo v blízkém okolí ho nevlastní. Tak jsem alespoň shlédl jeho jízdu na videosnímku. Když jsem se rozhodl model pořídit, tak nejvíce jsem si lámal hlavu s tím, kterou materiálovou variantu zvolit. Nejprve vyhrával karbon, ale nakonec jsem zvolil laminátovou verzi, pro údajnou jednoduchost nastavení.

            Další výhodou tohoto modelu bylo to, že všechny díly byly vyrobeny tak, že k modelu nebyl potřeba nakupovat žádný tuning. Tím lze ušetřit nemalé finanční prostředky a využít je v jiných oblastech modelářství. Za zmínku stojí skutečnost, že cena kompletního modelu, bez vysílače a přijímače, je stejná jako u modelu Kyosho MiniZ v základu.

            Další výhodou je to, že model jako jediný ve své kategorií je poháněn motorem typu FK 180. Ten je schopen pracovat až na 6 AKU článků. V M280 jsou používány jen 4 AKU, teda životnost motoru je mnohem větší. Nelze opomenout krásné, duralové disky kol s vrtanými otvory, které jsou u modelů již v základním provedení. Model je vybaven mechovými pneumatikami různých tvrdostí, které jsou nalepeny na discích. Převod je zajištěn mosazným pastorkem na silonové kolo diferenciálu,  který je kuličkový a lze u něj nastavovat svornost. Samozřejmostí jsou duralové domky přední nápravy. Model je dodávám s různými karoseriemi, kterým je podvozek přizpůsoben. Rozdíly jsou v rozchodech a rozvorem náprav, neboť karoserie modelů jsou přesnou a věrnou kopii originálních vozů.

            Když mi model přišel  překvapila mě velikost balíku. Přesto, že mi došly vlastně dva modely, bylo balení menší jak u modelu MiniZ. Objednal jsem variantu s karoserii Ferrari Enzo a Mclaren v červených barvách. Když jsem model rozbalil, tak k podvozku byl přibalen elektronický regulátor Clever10, servo Futaba s 3114 , servosaver, motor  FK 180 a akupack Intelect 750mAh, tvořený 4 AAA články. Samotný podvozek byl dodán v dílech a bylo jej potřeba poskládat. K tomuto výrobce dodává návod na přiloženém CD, který obsahuje videonahrávku montáže a mnoho dalších informací ohledně nastavení modelu M280. Model skýtá modeláři  mnoho možností nastavení jak výšky modelu, tak pružení . velmi mě překvapil svými vlastnostmi regulátor Clever10 , který je velmi skladný, ale umožňuje nastavit různé režimy, podle toho, jak je jezdec zdatný  a jakou jízdu preferuje. Oba modely jsme skládali s mým kamarádem Martinem Křibkem, který je zdatný mechanik a odborník na RC modely. Navíc vzhledem ke svému věku mu ještě dobře slouží zrak. Nikdy jsem si nemyslel, že montáž těchto miniaturních modelů zabere tolik času. Nakonec jsem tuto činnost vzdal a modely dokončil Martin. Vzhledem ke své bezmezné trpělivosti se mu oba modely podařilo skvěle naladit. Nutno však poznamenat, že tento model není určen pro začátečníka a montáž včetně nastavení si vyžaduje dostatek znalostí a trpělivosti. Za to se však vám odmění skvělými jízdními vlastnostmi.

            Model jsem pak následně osadil dodanou elektronikou, kterou jsem si na doporučení výrobce zvolil. Existuje mnoho možností volby elektroniky a téměř všechny vám je výrobce schopen dodat téměř obratem. Do modelu jsem namontoval přijímač Spektrum a už jsem se těšil, že můžu k řízení používat svou oblíbenou Futabu 3PKS, která skýtá mnoho možností nastavení. Toto byla příjemná změna proti obyčejnému vysílači s krystaly, pracující v pásmu 27mHz, který používám u MiniZ.

            Nyní již nezbylo nic než nabít akubaterie a vyrazit na dráhu. O jízdě a nastavení si povíme později v dalším pokračování.

            Závěrem lze říci, že jsem rád, že jsem se vydal touto cestou a zvolil model M280 od ALS RACING. Za nemnoho peněz jsem obdržel model, který po sestavení a seřízení může konkurovat modelům známých zahraničních společností. Je vidět, že i u nás lze za slušnou cenu pořídit výborný český výrobek, který má zaručen rychlý servis a dodávku ND. Fotografie pořídil Martin Křibek.

                                                                           Láďa Vašnovský

 
RC CARS TEAM , nezávislý informační portál, www.rccarsteam.nolimit.cz, email: vasnovskyv@seznam.cz, tel.: 607831275