RC CARS TEAM

Nezávislý informační portál věnovaný RC modelům aut a modelářské tématice.

Modely 1:28 EP Onroad

Novinka od ALS Racing model 1:24 - M242

           Na trh nyní přichází čistě závodní speciál RC modelu měřítka 1/24 s označením M242. Tento model představuje ekonomické ale nekompromisní řešení kobercového závodního speciálu. Je to prostě "placka" se vším všudy. Zkrátka a dobře poloviční dvanáctina!
           Koncepce modelu vychází z ověřené osmadvacetiny M280, ale je celkově koncipována tak, aby bylo dosaženo ještě nižšího těžiště a minimální hmotnosti. I bez použití drahého a křehkého carbonu je hmotnost osazeného podvozku připraveného k jízdě (dvojčlánek lipol 620mAh, motor "180", servo Futaba S3114, servosaver, regulátor DSYS 10A popř. Robitronic micro, přijímač micro DSM popř. Penta profi) pouhých 190-195g a to včetně lehké karoserie Mercedes od BPA. Přenos výkonu na dráhu zaručují extra široká zadní kola (volitelná šíře 18-22mm) a špičkové mechové pneumatiky. Konstrukce šasi také zajišťuje ochranu náprav při nárazech a celkově představuje nesmírně odolné ale i variabilní řešení. Povozek se bude vyrábět i v modifikaci pro použití baterií velikosti AAA (6-ti popř 5-ti článek).
            Model je, tak jak je u ALS racing zvykem, již v základním setu kompletně osazen kuličkovými ložisky, má precizní kuličkový diferenciál se seřiditelnou svorností, pevnou kalenou zadní osu, přesné odvalované převody a novinkou jsou snadno měnitelné kovové pastorky s aretací imbusovým stavěcím šroubem. Nechybí zdokonalený seřiditelný systém odpružení přední nápravy pomocí silentbloků a pružné planžety, který je, oproti provedení u M280, pro větší stabilitu kotven do čtyřech bodů. lepší upevnění má i horní rameno, které je oproti dvěma šroubům u M280 v tomto novém modelu uchyceno pomocí trojice šroubů a zaručí tak neměnnost geometrie i při velmi silném nárazu nápravy na překážku. Rovněž zadní náprava je kvalitně odpružena vinutou pružinou a pružným nosníkem s třecím tlumičem. Nový tvar základního podvozkového plata dává šasi potřebnou pružnost v těch směrech kde je to žádoucí, ale současně poskytuje skvělou tuhost a stabilitu uložení zadní nápravy ve směru namáhání přesně kolmém na podélnou osu podvozku. To vše přispívá k dokonale přesné jízdě v přímém směru a k nezáludnému chování modelu.
              Jízdní vlastnosti modelu lze velmi dobře ladit celou řadou prvků a pokud by to nestačilo lze objednat jako tuning další pružné prvky (horní přední rameno, zadní nosník třecího tlumiče) s odlišnou tuhostí. Vynikajíci stabilitu modelu zajišťuje vlečené provedení kovových rejdových kamenů a také vlečené uložení celé "plovoucí" přední nápravy.

Technická data
rozvor 115mm
šířka 82-88mm
hmotnost podvozku 85g
motor řady "180"

 

                                                            Luděk Aschenbrenner

 
RC CARS TEAM , nezávislý informační portál, www.rccarsteam.nolimit.cz, email: vasnovskyv@seznam.cz, tel.: 607831275