RC CARS TEAM

Nezávislý informační portál věnovaný RC modelům aut a modelářské tématice.

Modely 1:28 EP Onroad

Moravsko-Slovenský pohár modelů 1:28 a 1:24.

        Představovat Vám modely v měřítku 1:28 by asi bylo nošení dříví do lesa. Snad každý z Vás jezdil nebo alespoň viděl nejznámějšího zástupce této kategorie a to model Mini-Z od společnosti Kyosho. Ale tato kategorie zahrnuje i další modely od různých výrobců a taky výrobky z „domácích dílen“. Druhá kategorie modelů 1:24 již není tak rozšířená.

        Obliba těchto malých modelů v loňském roce značně vzrostla, kdo nevlastní tento model, tak není jak se říká „In“. Závodní dráhy začaly růst jak houby po dešti a modeláři začali jezdit i na vzdálené závody. V současné době v Ostravě funguji asi 3 dráhy a v blízkém Frýdku-Místku další dvě dráhy. Tam dokonce proběhl i první seriál MiniZ Racer Stolárna Cup. V blízkém okolí se těmto modelům věnují i modeláři ze Zubří a ze Vsetína. Na počátku roku jsme se právě ve Vsetíně zúčastnili několika závodů. Právě závodníci ze Vsetína nás pozvali na závody ve slovenském městě Púchov. Zde jsme se seznámili s místními závodníky a právě zde padl poprvé nápad uskutečnit mezinárodní seriál modelů 1:28 a 1:24.

             Jak se říká „slovo dalo slovo“ a začalo se jednat o vytvoření tohoto seriálu. Ač se na první pohled může zdát, že vytvoření seriálu nic nestálo v cestě, opak byl pravdou. Největším problémem se ukázaly být technická pravidla pro modely 1:28. V obou státech se technická pravidla vžila v jiné podobě a nikdo je nechtěl měnit. Původní záměr vytvořit společná pravidla na všechny závody brzy vzal za své pro neústupnost slovenské strany. Z tohoto důvodu se začalo jednat pouze o pravidlech pro mezinárodní seriál Moravsko – Slovenský pohár. Jednání probíhala pomocí internetu, emaily létaly sem tam a jak čmeláci a přenášely tučné přílohy v podobě technických pravidel. Situace byla komplikovaná ještě skutečností, že u nás se jezdí 2 kategorie a to MiniZ Standard a OPEN 28 a na Slovensku ještě MiniZ Expert, která zahrnuje pouze modely MiniZ od Kyosho, ale jsou zde povoleny libovolné úpravy. Nejvýraznější změnou je použití motorů modified Z1 a Z2 od různých výrobců, které z těchto modelů udělají doslova rakety.

             Jednání se účastnil Martin Kumičák za slovenskou stranu a Zdeněk Janoš za českou stranu, na tvorbě pravidel se dále podílel Míla Kotraba a Láďa Vašnovský. Bylo dohodnuto, že seriál bude zahrnovat 9 závodů, kdy 4 se pojedou na Moravě a 5 na Slovensku. Jednotlivé závody by měly proběhnout v Ostravě, Zubří, Vsetíně, Vizovicích a na Slovensku v Púchově, Bánovcích nad Bebravou, v Novom Meste nad Váhom a v Dolnom Kubině. Ještě bych chtěl zmínit kategorii 1:24, která proběhne souběžně, zde však při jednání nebyly žádné větší problémy.

             Po dlouhých jednáních nakonec byla odsouhlášena pravidla, která jsou do jisté míry kompromisem a tak modeláři dokázali to, co se politikům v roce 1992 nepovedlo a vedlo k rozdělení tehdejšího Československa – domluvit se na společném postupu.

             Takže při závodech se pojedou následující kategorie:

 1:24 Lord

1:24 Expert

 1:28 Standard

1:28 OPEN

1:28 Škoda 130 RS

             Kompletní pravidla si můžete stáhnout na informačním portálu RC CARS TEAM na adrese : http://www.rccarsteam.nolimit.cz/

 
            Kalendář závodů je následující:

 1/ 11.10.2008 – Púchov, Novonosická ulica 1480– areál  ZTŠ PU (bývalý dom    Zväzarmu)

2/ 1.11.2008 – Nové Mesto nad Váhom

3/ 29.11.2008 – Vizovice, ZŠ Pozděchov

4/ 10.1.2009 – Zubří, Kulturní dům, Staré Zubří

5/ 24.1.2009 – Bánovce nad Bebravou, Centrum voľného času, Ul. A. Kmeťa 530/8

6/ 14.2,2009 – Púchov, Novonosická ulica 1480– areál  ZTŠ PU (bývalý dom Zväzarmu)

7/ 21.2.2009 – Dolný Kubín, ZUŠ I.BALLU, Námestie Slobody 1271/6

8/ 28.3.2009 – Ostrava, Důl Michal, národní kulturmí památka Čs. armády 95/413, 
                      Ostrava-  Michálkovice

9/ 2.4.2009 – Vsetín, ZŠ Vsetín-Trávníky,Matouše Václavka 1217,

             Jak z kalendáře závodů vyplývá, tak  Moravsko - Slovenský pohár začíná v listopadu 2008 a skončí slavnostním vyhlášením výsledků ve Vsetíně 2.4.2009. Projekt je to dosti odvážn, už jen z důvodu, že seriál bude probíhat po dobu 6 měsíců a na mnoha závodních drahách obou států. Samozřejmě, že Moravou je myšlena Česká republika a jde jen o bližší specifikaci místa konání závodů.

             Škoda jen, že se pravidla nesjednotily i na další závody, které budou probíhat nezávisle v obou státech Evropské unie. Jak vše dopadne a zda se situace změní v další sezoně si nedovolím předvídat. Ale myslím, že i takto pořadatelé odvedli kus dobré práce a prokázali znalost diplomacie, za což by se nemuselo stydět ani ministerstvo zahraničí.

 
                                                                                    Láďa Vašnovský

 

           

 
RC CARS TEAM , nezávislý informační portál, www.rccarsteam.nolimit.cz, email: vasnovskyv@seznam.cz, tel.: 607831275