RC CARS TEAM

Nezávislý informační portál věnovaný RC modelům aut a modelářské tématice.

Modely 1:28 EP Onroad

MiniZ a FM 40Mhz

            Po té co se u nás začala tato kategorie jezdit, mi začalo vadit že se musíme pořád domlouvat kdo jaký má kanál a pořád měnit krystaly, s této lenosti a věčného konfliktu kanálů vzešla otázka jestli by se nedalo jezdit s frekvencí FM 40Mhz.

            Po několika denním zkoumání komponentů jsem se pustil do přestavby, první problém bylo řízení, po prozkoumání několika serv jsem vybral micro servo HS-81 od hitecku z něhož jsem použil pouze elektroniku, hodilo se rychlostí a velikostí elektroniky, jako regulátor rychlosti se mi zalíbil MD10DCR od firmy DSYS jeho parametry jsou optimální, velikost přívětivá a dají se na něm upravovat i parametry. o příjem signálu se stará  pětikanálový přijímač PENTA od firmy MKZ.

            Jako první jsem vyoperoval původní elektroniku a začal s úpravou serva , nejprve je potřeba původní potenciometr vybavit třemi vývody jelikož původní elektronika používala jen dva, k tomu dobře posloužil zbytek přívodního kablíku serva HS-81 viz. Obrázek č 1. po té je potřeba z elektroniky serva HS-81 odletovat původní drátky použité výrobcem a přiletovat na ni námi upravený potenciometr a motůrek z mini-zetka viz obrázek č 2 , v případě že servo nebude funkční, tedy pouze se vykloní do strany je potřeba vyměnit mezi sebou přívodní drátky k motůrku. po vložení serva do podvozku mini-zetka a odzkoušení funkce se pustíme do regulátoru rychlosti.

            U regulátoru začneme jeho vyříznutím z folie a odstraněním hliníkového chladiče a výměnou odvodních kablíku k motoru „ původní jsou krátký“  podle označení které je na chladiči připájíme červený kablík na plus „ M+“ a černý na mínus „ M –“, v přiměřené vzdálenosti zakrátíme kablík k vypínači a přiletujeme na původní v mini-zetku viz. Obrázek č.3 na konce přívodních kablíku naletujeme očka z původní elektroniky a přišroubujeme zpět na své místo, pozor na polaritu napětí !

            A osadíme ho na podvozek viz obrázek č4 , na boku modrého deklíku vybrousíme malý otvor pro vyvedení kablíků od serva a regulátoru , a mini-zetko sešroubujeme .

            Zakrátíme přívodní kablíky k motoru a připájíme místo původních , motor sice nepůjde bez použití pájky vyměnit, ale za to je to spolehlivější než šroubky do plastu. 

            Nyní si připravíme přijímač, podle návodu výrobce upravíme mikrokrystal a osadíme do patice, celí přijímač zatavíme do smršťovací folie, zkrátíme anténu asi na tři centimetry a přiletujeme očko.

            Oboustrannou lepící páskou přilepíme přijímač na mini-zetko hned za držák tlumiče, naměříme kablíky od serva a regulátoru a zkrátíme, konce se osadíme konektory a zapojíme do přijímače, stejným způsobem připojíme i čip na počítání viz obrázek č 5.

            Ze třetího kanálu se dají řídit světla modelu viz obrázek č 6.

            Pro zprovoznění je potřeba naprogramovat regulátor podle přiloženého návodu, jednoduší způsob nabízí programátor MDPG104 téhož výrobce, po zkušenostech se osvědčilo nastavení regulátoru na parametr loď místo auto a to z důvodu okamžitého řazení zpátečky.           

          Taktéž se osvědčilo zkrátit anténu tak že vůbec nekouká z kastle, sice se zmenší citlivost přijímače, ale na vzdálenost která se používá u mini-zetka je to spíš výhoda a to kvůli občasnému rušení které po této změně zmizelo.

            Takto upravených modelů u nás jezdí již několik a k plné spokojenosti, výkon regulátoru,  citlivost řízení a hlavně nemusíme řešit kanály to jsou hlavní výhody.

            Závěrem ještě podotknu že veškeré úpravy jen na vlastní riziko, použité komponenty projdou takovou úpravou že zaniká záruka.

            Také bez vybavení jako, pájka s hrotem 1,5 milimetru a pořádná lupa je pokus o přiletování drátku od potenciometru na destičku elektroniky ze serva vyloženým hazardem.

            A na konec to nejdůležitější, kdo si hraje nezlobí.

                                                                                     David Rezek

                                                                                                            
 
RC CARS TEAM , nezávislý informační portál, www.rccarsteam.nolimit.cz, email: vasnovskyv@seznam.cz, tel.: 607831275