RC CARS TEAM

Nezávislý informační portál věnovaný RC modelům aut a modelářské tématice.

Modely 1:28 EP Onroad

Jak upravit model Mini Z

           V tomto článku bych se jen v krátkosti chtěl zmínit o základních úpravách modelu Mini Z , ale jen do té míry, aby vyhovovaly velmi přísným měřítkám Mini z Stolárna CUPu.
    

     Model MiniZ od Kyosho se již v základní verzi, teda jak se říká "přímo z krabice" prodává ve stavu, kdy je zcela schopen jízdy a to bez dalších úprav. Ovšem po chvíli ježdění zjistíme, že sice jezdí, ale není to úplně ono. Zvláště po svezení modelem od některého zkušenějšího kolegy máme pocit, že jsme koupili vadný model, který vlastně moc nejezdí.

     Hlavním viníkem toho jsou kola, která se opravdu moc nepovedla. Abych to upřesnil spíše gumy. Jsou přliš tvrdé, myslím, že výrobce udává tvrdost 40. Proto prvním počinem je vyměna všech gum za měkčí. Výměna je snadná, gumu z disku stáhneme a nasadíme druhou. Musíme sledovat směr otáčení, aby vzorek nebyl naopak a hlavně drážka v gumě zapadla do výstupku na disku z  vnitřní strany modelu. Pak stačí jen gumu urovnat a vyrazit. Doporučuji, na rozdíl od jednoho mého, nejmenovaného kolegy, dát na přední kola gumy s větší tvrdostí a to minimálně o 10. Výrazně se tím zlepší jízdní vlastnosti. Výrobců gum je mnoho a není si problém vybrat ty správné, které vám budou vyhovovat.

     Dalším potřebným krokem je vyjmutí osek přednho pérováni, tzv. rejdových čepů. Tyto osky jsou od výroby drsné a model pak nesedí, neboť kluzáky se zasekávají. Na závěr doporučuji promazat, ale do sucha vytřít, aby se zde nechytaly nečistoty.

     Časem je potřeba vyměnit vyměnit pružící prvek zadní nápravy, tzv. H za karbonový, jehož tvrdost lze zvolit. Původní prvek je plastový a časem se unaví, pak špatně pruží a model tzv. "tahá zadek po zemi".

     Rovněž musíme zvolit vhodný převodový poměr, aby model jezdil optimálně. Je zde jasný kompromis mezi akcelerací a rychlostí. Rovněž má vliv velikost pastorku na přetáčení modelu při akceleraci, kdy přílišný záběr je na škodu.

     Model je od výroby vybaven pouze kluznými ložisky. Proto časem se zvětší vůle na ose zadní nápravy a pastorek se uvolní. Tato ložiska mají také velký valivý odpor, proto je vhodné je vyměnit za kuličkové.

     Od modelu se přesuneme k ovládači, tedy vysílači. Nevýhodou je, že model s vysílačem komunikuje na frekvenci 27Mhz v pásmu amplitudové modulace, proto dochází k častému rušení od různých domácích spotřebičů. Bohužel s tímto nic neuděláme, protože v pravidlech je vysílač předepsán jako neměnný. Ale co můžeme ovlivnit je nastavení vysílače, i když jde o dosti primitívní model. Jako první doporučuji přepnou přepínačem v zadní částí na délku chodu plynu na delší krok. Dále je potřeba se pokusit vystředit střed otáčení a střed plyn - brzda. Toto nastavení má značný vliv na jízdu a chování modelu. Dále je potřeba nastávit tzv. velikost výchylek řízení předních kol. Nastavujeme tak, aby model bez problému a s rezervou projel všechny zatáčky, ale na druhé straně nekličkoval.

     Během jízdy je potřeba občas přetřít kola čístícím roztokem. Nejvíce se využívá líh nebo voda se saponátem. Tímto zabráníte prokluzu kol a zvyšíte adhézi modelu. Samozřejmě, že je potřeba i občas očistit dráhu.

     Volba pnumatik musí být provedena dle povrchu dráhy. Obecně platí, že na koberec jen mechy a na gumu lze oboje.

     Posledním upozorněním, na které si vzpomínám, je výměna karoserie. Na model lze zakoupit jak originál karoserie, tak zde pasují i z modelu Iwaver, který je kopií Kyosho. Tyto karoseri jsou lisovány v celku a jsou pevnější jak originál a seženete je za poloviční cenu. Jde o jediný použitelný díl z tohoto modelu. Nevýhodou je poněkud horší zpracování detailu. Ale rozhodně doporučuji jsou mnohem pevnější. Pokud však budete měnit typ karoserie, pozor na typ podvozku, zda máte MM nebo RM a dále si zjistěte z příloženého letáku, jaký má karoserie tzv. Offset na každé nápravě. Každá karoserie to má jinak a nemusí Vám to pasovat. 

     Toto byl základní výčet rad, co udělat s modelem, aby Vám jezdil k Vaší spokojenosti. Samozřejmě můžete v souladu s pravidly Mini Z Stolárna Cupu vyměnit všechny plastové díly za kovové, ale myslím, že to jsou zcela zbytečné investice. Doporučuji jen měnit díly, které s nějakého důvodu přestanou být funční. Tabu je však libovolný zásah do elektroniky.

                                Láďa Vašnovský                                                         

Žádné komentáře
 
RC CARS TEAM , nezávislý informační portál, www.rccarsteam.nolimit.cz, email: vasnovskyv@seznam.cz, tel.: 607831275