RC CARS TEAM

Nezávislý informační portál věnovaný RC modelům aut a modelářské tématice.

Modely 1:28 EP Onroad

Finále velkého seriálu s malými modely MiniZ.

        Myslím, že představovat Vám modely MiniZ od Kyosho, v měřítku 1:28, by bylo nošením dřeva do lesa. Tyto velmi oblíbené modely jsou vzhledem ke své spolehlivosti, jednoduchosti a cenové dostupnosti velmi rozšířené. Dvojnásob zde platí lidové rčení, že „i s malým kašpárkem jde zahrát velké divadlo“.

        Druhým aktérem o kterém dnes bude řeč je seriál MiniZ Racer Stolárna Cup 2008. Je to oblíbený seriál, jehož první ročník proběhl v letošním roce ve Frýdku-Místku a byl vypsán právě pro modely Kyosho MiniZ Standart. Hlavní myšlenkou seriálu bylo přátelské poježdění a srovnání vzájemné výkonnosti všech jezdců. Původně byl myšlen jen jako nenáročná zimní výplň pro Off road jezdce. Avšak jeho obliba značně vzrostla a stal se zněj seriál s velkým S.

            V této souvislosti patří dík především Jiřímu Veverkovi, který zakoupil gumovou Kyosho dráhu a měření Robotronic a celý seriál zorganizoval.

       Seriál byl koncipován jako šest samostatných závodů, jejichž výsledky se vyhodnotily a jeden závod se škrtl. Systém závodů byl zvolen takový, aby zvítězil vždy ten, který podá nejlepší výkon v počtu najetých kol a to bez rozdílu v jaké finálové skupině se nachází. Do jisté míry je to taková pojistka, že se jezdci budou snažit zvítězit a najet co největší počet kol v každé rozjížďce. Závod se jel na 3 kvalifikační rozjížďky a 3 finálové jízdy. Pořadí v kvalifikaci rozhodovalo o zařazení do určité finálové skupiny a o pořadí na startu.

          Celý seriál proběhl  v restauraci Stolárna, kde nám bylo vyhrazeno vždy nedělní odpoledne. Mimo závody probíhalo každou neděli pravidelné ježdění, kdy si jezdci zvyšovali svou dovednost a učili se ovládat své MiniZ modely. Variabilní dráha od Kyosho umožňovala snadnou změnu tvaru a tak pokaždé se vlastně jezdilo na nové dráze. Navíc tuto dráhu si jezdci stavěli sami před závodem a tak se mohli podílet na volbě tvaru, což je málokde.

            Z počátku byli největšími šampióny s MiniZ jezdci, kteří začali jezdit od počátku a dávali ostatním, i zkušeným jezdcům z jiných kategorií, „na frak“. Toto se však po chvíli změnilo, když se všichni seznámili s modely a zjistili, jak si model co nejlépe připravit. Otázka volby pneumatik zabrala všem nejvíce času a i nemalé finanční prostředky. Velký vliv na jejích adhezi měla rovněž teplota v místnosti, která se odvíjela od množství dřeva v krbu. Dalším zjištěním bylo, že pneumatiky na předních a zadních kolech musí být v určitém „tvrdostním“ poměru.

             Ale to vše nevzalo závodníkům chuť závodit. Na závody docházelo pravidelně kolem 18 závodníků, kteří se rozdělovali do 3 skupin. Číslice 3 začíná hrát jako „magické číslo“ zde svou roli. Vzpomeňme počet rozjížděk a finálových jízd. Pokud jde o složení jezdecké základny, tak toto se z části měnilo, někteří, kterým modely nesedly do ruky odešli, jiní zase přibyli. Ne každý zvládá rychlost a hbitost těchto modelů. Dále je velmi náročné, zvláště na oči, s těmito „prťavci“ jezdit delší dobu. Vyžaduje si to zručnost a postřeh. Velmi důležité se je rozjezdit před závodem a dostat se takzvaně do rytmu.

             Dráha Kyosho je gumová a jezdci nedaruje žádné zaváhaní. Je velmi rychlá a gumové mantinely sice šetří karoserie, ale modely se o ně často zabrzdí. Důležitá je čistota, neboť nečistoty se pak nalepí na pneumatiky a model špatně „sedí“. O teplotě to platí dvojnásob jak na koberci. Navíc si musí navzájem vyhovovat jak teploty tak směsi dráhy a pneumatik.

             Samotné prostředí restaurace Stolárna bylo velmi příjemné a ostatní rodinní příslušníci se ve volných chvílích mohli zabavit i jinou činností, samozřejmě sportovní, bowlingem. Jediným nedostatkem bylo slabé osvětlení, toto jsme řešili dvěma halogenovými světlomety. Velmi důležitou roli hrály barvy karoserií. Kdo měl světlou, ten šetřil oči a lépe odhadoval vzdálenosti. Samotné zázemí umocňovalo zážitek z ježdění a dobré občerstvení na závěr bylo samozřejmostí.

             Nicméně vraťme se k samotnému seriálu a tedy závodům. Postupem času se výkonnost jezdců měnila, jednou zajeli na výbornou, podruhé ne. Proto byl seriál tak dramatický. Výkonnosti se nakonec tak srovnaly, že nejlepší jezdci měli najeto shodný počet kol v závodě a rozhodoval pouze čas. Po dramatickém boji byly výsledky nakonec následující:

             1. Jakub Žůrek

            2. Tomáš Rajdus

            3. Jakub Zamarský

             Jako nejmladší závodník byla vyhodnocena Martina Vašnovská. V celém seriálu se držela uprostřed závodního pole a to je vzhledem k jejímu věku příslibem do budoucna.

             Celkové výsledky seriálu a jednotlivých závodů pak naleznete na informačním portálu RC CARS TEAM na adrese http://rccarsteam.nolimit.cz/ .

             Celý seriál mohl proběhnout díky sponzorům a to především společnostem RCCar.cz, PVenergizer.com, Kitchen-net.cz a informačnímu portálu RC CARS TEAM, kteří věnovali do soutěže hodnotné ceny. Mimo velkého množství náhradních dílů od společnosti Atomic a Kyosho, zde bylo rozdáno několik sad baterií Energizer, MP4 přehrávače a vrcholem byly RTR sety MiniZ            Racer MR02 od Kyosho. Slovo rozdány je zde na místě, neboť o ceny se losovalo. První 3 závodníci byli pak v losováni zvýhodněni. Myslím, že nad vyhodnocením a cenami by se mohli zamyslet i ostatní organizátoři závodů. Je sice krásné vyhrát, ale i pěkná cena, za hodnotný sportovní výkon, potěší a motivuje k další činnosti.

             Závěrem lze říci, že tento první ročník MiniZ Racer Stolárna Cup 2008 se vydařil, organizátoři i jezdci získali cenné zkušenosti, které si jistě každý vyhodnotí a s velkou „vervou“ nastoupí do dalšího ročníku tohoto seriálu. Jaké změny budou následovat a co nového další ročník přinese, se nechte překvapit, o všem co se chystá budete včas informováni. Ještě dovolte popřát hodně závodních úspěchů v letní sezóně všem jezdcům a doufat, že po jejím skončení se zde, na Stolárně, sejdeme opět v hojném počtu.

                                                              Láďa Vašnovský

 
RC CARS TEAM , nezávislý informační portál, www.rccarsteam.nolimit.cz, email: vasnovskyv@seznam.cz, tel.: 607831275