RC CARS TEAM

Nezávislý informační portál věnovaný RC modelům aut a modelářské tématice.

Modely 1:28 EP Onroad

Čtvrtý závod Mini-Z Racer Stolárna Cup 2009.

Je to neuvěřitelné jak ten čas letí, ale druhá třetina seriálu Mini-Z Racer Stolárna Cup 2009 je za námi. V neděli 1.3.2009 proběhl již čtvrtý závod seriálu a účast i přes kolizi s dalšími závody byla pěkná. Sice někteří závodníci, jež jezdí více kategorií, dali přednost závody s „většími bratříčky“, ale přesto 24 „skalních“ se dostavilo.

Jak bývá pravidlem, tak kolem 11 hodiny se začalo se stavbou dráhy, ta byla opět navržena pomocí počítače. Ředitel závodu tentokrát zvolil velmi rychlý okruh, který prověřil hlavně postřeh závodníků a maximální rychlost modelů Mini-Z standard. Opět byla použita celá sada dráhy Kyosho a k tomu obě klopené zatáčky. Navíc bylo, jak bývá zvykem, byla zapůjčena ještě asi třetina další dráhy. Závodní okruh tak vyplnil celý sál Stolárny, tentokrát byl posunut více ke kraji a u protější stěny tak zbylo více místa na stoly pro závodníky. Po postavení dráhy byla tato přetřena a zbavena všech nečistot. Tímto se mnohem zvětšila přilnavost modelů k povrchu a modely nebylo potřeba po každé jízdě zbavovat nečistot a prachu. Z neznámého důvodu přestaly svítit 2 ze 4 halogenových svítidel, které osvětlovaly celý sál. Proto bylo nutno zajistit náhradní výbojky a kaskadérským způsobem ve 4 metrové výšce je vyměnit. S tímto měl největší zkušenost samotný ředitel, který vyšplhal jako kamzík na vratký žebřík a závady odstranil.

Po tomto hodnotném sportovním výkonu byl zahájen trénink a současně probíhala prezence do závodu. Vzhledem k tomu, že všichni závodníci použili elektronickou přihlášku, kde uvedli všechny důležité informace, stačilo jen vybrat startovné a bylo hotovo. Vzhledem k rychlé trati muselo mnoho závodníků přeladit své podvozky, aby dosáhli co nejlepších výsledků. Rovněž volba pneumatik byla důležitým počinem, který leckdy rozhodoval o umístění a celkovém pořadí.

Po registraci ředitel závodu Jiří Veverka provedl rozpravu, kde připomenul všem závodníkům základní pravidla a přednesl rozlosování do třech kvalifikačních skupin. Následně si závodnici namontovali do modelu optické čipy Robitronic a vrhli se do první rozjížďky. Tentokrát se jel systém dvou rozjížděk. Po jejich absolvování byl vytvořen finálový sort dle dosažených výsledků. Tím že bylo méně závodníku, nebylo potřeba dělat 4 skupiny s celkový průběh závodu byl klidnější. Dokonce mezi rozjížďkami někteří zkoušeli modely Mini-Z Open. Tyto modely měly mnohem silnější motor a ovládání bylo pomocí lepších vysílačů. Na této gumové dráze však silnější motor nebyl výhodou, ale spíše překážkou. Naopak ovládání pomocí lepších vysílačů umožňovalo mnohem citlivější řízení a hlavně mnohem větší komfort nastavení.

Závod byl opět v režií rodiny Rajdusů, kdy o první místo bojoval otec Tomáš se synem Michalem. Stále stoupající výkonnost prokazuje Ondřej Kulhánek. Ostatní závodníci tuto trojici sledovali jen z povzdálí. Ale i tak lze konstatovat, že výkony všech závodníků mají stoupající tendenci. Po nelítostném souboji bylo konečné pořadí následující:

1/ Michal Rajdus

2/ Tomáš Rajdus

3/ Ondřej Kulhánek

Celkové výsledky najdete na informačním serveru RC CARS TEAM a průběžné pořadí na webu Stolárna.

Ale abychom se nevěnovali jen závodní špičce seriálu, velké zlepšení zaznamenala Šárka Závodná, která přestavěla svůj model a změnila karoserii. Pěkný souboj o pořadí spolu sváděli Martina Vašnovská a Jiří Veverka, naopak se smůlou se již klasicky potýkal Míla Kotraba, který se bezúspěšně snaží doladit svůj model s 2,4G vysílačem. O skutečnosti, že přílišný výkon je kontraproduktivním činitelem se přesvědčil Samuel Cianciala.

Ve volných chvílích probíhala debata o letní sezóně. Hlavní organizátor Jiří Veverka založil sportovní modelářský klub RCclubFM a kromě závodů Mini-Z ve Stolárně v zimním období bude taky organizovat letní závody modelů v měřítku 1:10. Byla zajištěna asfaltová plocha s tribunou a stačí namalovat jen nějaký zajímavý tvar dráhy. Debata probíhala hlavně o kategoriích. Jedinou jistotou je prozatím kategorie 1:10 IC Open a řeší se 1:10 EP. Ale to jen na okraj.

Pokud se jedná o organizaci a průběh závodu, tak bych jen plýtval slova chvály. Průběh byl zcela hladký a bez nejmenšího problému. Závodnici se chovali korektně a nedocházelo ke „slovním přestřelkám“. Jednotlivé rozjížďky a finálové jízdy průběžně navazovaly a nekonaly se žádné prodlevy, jež by zapříčinily ztrátové časy. Zkrátka závod jedna radost. Pokud však jde o dosažené výsledky celkově, tak nebyl překonán ani počet najetých v rozjížďce ani čas na v nejrychlejším kole. Asi celková pohoda závodu patřičně nevyburcovala závodníky k lepším výkonům. Fotografie ze závodu pořídil autor článku a David Formánek.

Myslím, že toto hodnocení by se hodilo zakončit rčením našeho kolegy Míly Kotraby. Nikdy nezapomeňte, že Motto RC aut malých měřítek zní: "Jsme stále v pohodě, protože jezdíme pro radost a potěšení!" a tomuto mottu podřiďte veškeré vaše úsilí."