RC CARS TEAM

Nezávislý informační portál věnovaný RC modelům aut a modelářské tématice.

Modely 1:28 EP Onroad

Automodelářství v Mini provedení aneb není místa nazbyt.

        Bydlíte v malém bytě a pořídit si model v měřítku 1:5 či 1:6 je pro Vás nemožné? Kde jej skladovat, kde čistit a seřizovat? Kam uskladnit náhradní díly? Nevíte jak na to a přece by jste se chtěli věnovat automodelářství? Mám pro Vás jedno řešení než si postavíte dům kde Vám vejdou i větší modely. Pořiďte si modely kategorie mini.

        Pokud jde o výběr modelů, tak nejvhodnější na začátek jsou modely od společnosti Kyosho MiniZ Racer. Tyto jsou dodávány jako „ready sety“ a za částku kolem 4 tis Kč máte model i s vysílačem. Dodáte jen baterie do vysílače a modelu a po nabití můžete vyrazit. Nabídka modelů v měřítku 1:28, o kterých právě hovoříme, je různorodá a zahrnuje jak modely s pohonem 2WD i AWD. Dále pak cestovní vozy i formule. Nejnovější novinkou jsou modely, které jsou ovládány pomocí RC sady, která pracuje na frekvenci 2,4G, což vylučuje rušení.

          Společnost Kyosho vyrábí celou řadu různých karoserií, které dodává i s koly, neboť modely mají různé offsety. Karoserie jsou pěkně propracované, nechybí žádný detail a jsou v přesném měřítku vzhledem ke své předloze. Nejvíce je propracovaná série modelů Ferrari, která je dodávána v různých barvách a s různými polepy dle skutečných závodních stájí.

          Tyto modely jsou velmi skladné a celé depo včetně vysílače pohodlně umístíte do jednoho kufříku. Není problém tak skladovat i více modelů. V bytě nepotřebujete žádný zvláštní prostor, stačí Vám jen kousek pracovní desky, třeba u počítače. Velkou výhodou je, že servis modelů zvládnete za pár minut a model je opět připraven na další ježdění. S těmito modely lze jezdit doma na koberci nebo na speciálních drahách. Přímo od společnosti Kyosho lze zakoupit gumovou dráhu, která je složena ze čtverců, které se skládají jako „puzzle“ do různých tvarů. Prodává se ve dvou provedeních. Výhodou je snadná montáž, tvarová různorodost a hlavně to, že modely narážejí pouze do gumových mantinelů a nedochází k jejich zničení při havárkách. Rovněž lze využít i kobercové dráhy, které jsou obzvláště vhodné pro modely formulí.

          Tvarově podobné modelům Kyosho jsou modely od společnosti Iwaver. Tyto jsou dodávány za mnohem nižší cenu, bohužel však nejsou tak spolehlivé a proto Vám je nemohu doporučit. Ale toto je pouze můj názor, zda si toto tvrzení ověříte je jen na Vás.

          Mimo těchto modelů existuje na našem trhu taky společnost ALS racing, která vyrábí, mimo jiné, rovněž modely v měřítku 1:28. Jde o modely M280. Modely však jsou určeny pro zkušenější modeláře. Nejsou dodávány jako ready sety, ale jako stavebnice. Tímto se zase vychází vstříc modelářům, kteří si svůj model chtějí poskládat sami. V nabídce je celá řada modifikovaných dílů, záměnou kterých lze měnit jízdní vlastnosti modelů. Základní rozdělení je v materiálu. Vyrábí se levnější, laminátová verze nebo dražší, karbonová verze. Díly je možno i navzájem kombinovat. Pro pohon je využíván motor řady 180, který má dlouhou životnost a dává potřebný výkon. Elektroniku do těchto modelů si můžete zvolit libovolně, velmi se osvědčil regulátor Dsys od společnosti David – el. zařízení, který je k dostání za dobrou cenu a lze jej programovat dle potřeby. Rovněž servis a změna řídícího SW je příkladná. Přijímač lze použít libovolný podle vašeho vysílače.

          Velmi pěkný je podvozek, který je modifikován na použití karoserie Š 130 RS. Jde rovněž o výše popsaný podvozek od ALS racing, tato kategorie je obzvláště oblíbená na Slovensku, kde se dokonce jezdí i seriály.

          Na přiložených fotografiích se můžete přesvědčit, že tyto modely opravdu nezaberou mnoho místa a hlavně mnoho času při servisování. Myslím, že jít na závody s jedním kufříkem, kde najdete vše včetně modelu, RC soupravy a nabíječe je snem nejednoho modeláře. Pokud jezdíte jiné kategorie, tak jistě víte, že zavazadlový prostor osobního automobilu sotva stačí na přesun na závody. Člověk se snaží raději vzít vše, co by se mohlo hodit.

          Pokud jezdíte více modelů, tak je vhodné dát RC soupravy do samostatného obalu a v kufříku můžete přenášet i několik modelů. Já jezdím společně s dcerou 2 kategorie, takže máme 4 modely a vysílače. Na to vše stačí jeden kufřík a obal na RC FUTABA. Vybalení věcí na závodech je otázkou okamžiku a rovněž i sbalení. Člověk se tak v klidu může věnovat ježdění a ne se děsit přepravy, vybalování a balení. Věci Vám v bytě vejdou do skřínky nebo je necháte zabaleny a kufřík postavíte někde na volné místo. Ve volné chvíli je vybalíte, vyčistíte a jste připraveni na další ježdění nebo závody.

          Oblíbenost těchto malých modelů neustále vzrůstá hlavně pro výše popsané výhody. Lze jich taky využít jako zimní výplň „mrtvé sezóny“, pokud jezdíte off road. Dráhy pro tyto modely se rozrůstají jako houby po dešti a pozvolna vytlačují autodráhové modely. Nemusíte tak investovat do drahých modelů a vybavení. Myslím, že budete příjemně překvapeni jízdními vlastnostmi modelů a tréning Vám určitě pomůže ve zlepšení vašich ovládacích schopností. Všechny potřebné informace najdete na informačním portálu RC CARS TEAM.

                                                                                    Láďa Vašnovský

 

 
RC CARS TEAM , nezávislý informační portál, www.rccarsteam.nolimit.cz, email: vasnovskyv@seznam.cz, tel.: 607831275