Nezávislý informační portál věnovaný RC modelům aut a modelářské tématice.

Modely 1:10 a 1:18 EP

OPEN 28 na výstavě Hobby, modely, sport.....

Ve dnech 4.-6.4.2008 se v Ostravě na výstavišti Černá louka konala každoroční výstava Hobby, modely, sport...Ostravský klub RC CAR Ostrava je pravidelným účastníkem této tématické výstavy.

Výstavní pavilóny se již ve čtvrtek začaly plnit různými exponáty. RC modelů bylo tentokrát k vidění požehnaně. Za zmínku stojí modely vrtulníků, vláčků, vojenské techniky a expozice veteránů, tedy automobilů v měřítku 1:1.

Členové RC CAR Ostrava, společně s kolegou-prodejcem Tomášem Rajdusem, připravili expozici modelů v různých měřítcích a různých kategorií. Jednak pro zvýšení zájmu návštěvníků, ale současně pro závody Moravskoslezského poháru byla vystavěna dráha pro modely v různých měřítcích. Dále zde byly představeny funkční modely vojenské techniky, tahače a závodní speciál Tatra 815. Jednalo se o přesnou kopii automobilu, se kterým vyhrál závod Paříž – Dakar náš závodník Karel Loprais. Model se proháněl po dráze a hravě zdolával všechny překážky.

Jak jsem již zmínil, tak součásti výstavy byl i skutečný závod. V pátek probíhal tréning modelů všech kategorií. Návštěvníci zvědavě okukovali jezdící modely, mnoho se informovalo na možnosti pořízení takovýchto modelů. Modeláři trpělivě „lajcké“ veřejnosti vysvětlovali rozdíly mezi jednotlivými modely a kategoriemi. Předváděli své „miláčky“ v akci a dokonce mezi sebou závodili. Mnoho diváků a návštěvníků strávilo u závodní dráhy opravdu mnoho času. Hlavně děti nebylo vůbec jednoduché odtrhnout od zajímavé podívané. Nejeden tatínek neodolal a zakoupil model pod záminkou, že je pro dítě.

Samotný závod byl dvoudenní a začal v sobotu 5.4.2008 závody modelů v měřítku 1:28 a 1:18. V prvním případě zde byly nejvíce zastoupeny modely MiniZ, které jsou velmi oblíbené a finančně nenáročné. Kompletní model i s vysílačem se dá zakoupit za cenu kolem 4 tisíc Kč. Dále zde jezdily modely českého výrobce ALS racing M280, které si také získávají velkou oblibu a jejích počet se neustále zvyšuje. V druhé kategorii bylo startovní pole modelů téměř bezvýhradně zastoupeno modely slovenského výrobce Xray.

Ale vraťme se zpět k  modelům 1:28. Jednalo se o první závod OPEN v této kategorii v Ostravě. Doposud se konaly jen závody modelů MiniZ od Kyosho. Hlavní rozdíl spočívá v možnosti volby libovolného modelu a rovněž libovolného tuningu modelu. Toto přivítali především modeláři, kterým nestačí jen závodit, ale chtějí svůj model přestavět k „obrazu svému“. Výrobou tuningu se v dnešní době zabývá mnoho společností a proto je potřeba vybírat velmi pozorně. Není problém nákupem tuningových dílů navýšit pořizovací cenu modelu na více jak na dvojnásobek. Je důležité, aby takovýto tuning byl smysluplný a zlepšoval jízdní vlastnosti modelu. Zvláště u modelu MiniZ musíme být na pozoru, neboť hmotnost modelu se výrazně zvýší, když zaměníme plastové díly za kovové. Sice získáme model v kovu, který vydrží více nárazů a má vyšší životnost, ale mnohem vyšší hmotnost, což se neblaze projevuje na akceleraci a životnosti zbylých plastových dílů.

Samotná dráha pak byla vystavěna na dvou kobercích o celkových rozměrech 6 x 10m. Bylo využito plastových pásků, které byly sešroubovány a vytvarovány dle potřeby. Nezbytné pro dokončení požadovaného tvaru byly plastové poklice. Byla to změna, neboť doposud jsme jezdili hlavně na dráze Kyosho, která je gumová a mantinely jsou z podobného materiálu.  Hlavní rozdíl v obou drahách je v povrchu, kdy guma má větší přilnavost a jezdci neodpustí žádnou chybu. Koberec je v tomto ohledu ohleduplnější, ale nevýhodou jsou nečistoty v podobě vlasů a nitek, které se na koberci drží i přes pravidelnou údržbu. Tyto se namotávají na osičky a zvyšují valivý odpor modelu.

Účast v závodě nebyla z důvodu závodu mistrovství České republiky modelů 1:6 velká, mnoho závodníků dalo přednost své hlavní kategorii. Samotný závod byl koncipován klasickým způsobem. Nejprve se uskutečnily 3 kvalifikační rozjížďky a následovaly 4 finálové jízdy. Byly hodnoceny výsledky ze 3 jízd, nejhorší výsledek se škrtal. Zvítězil závodník, který ujel nejvíce kol ve 3 jízdách v časovém limitu 6minut. Měření bylo prováděno zařízením Robitronic, které sice využívá optické čipy, ale v naších podmínkách se osvědčily. Montovat do modelů této kategorie personální čipy AMBr by bylo, vzhledem k velikosti, velmi náročné.

Pokud jde o samotný závod, tak zde taktovku držel ve svých rukou Michal Rajdus, zkušený závodník, který se vrátil po dvouleté pauze. O druhé a třetí místo svedl souboj Martin Kulhánek a Vladimír Vašnovský. Ale i další závodnici jako Tomáš a Pavel Rajdusové drželi s prvními třemi krok. V závodě, který byl velmi bohatý na osobní souboje, bylo konečné pořadí následující:

1/ Michal Rajdus

2/ Martin Kulhánek

3/ Vladimír Vašnovský

Závod modelů v měřítku 1:18 pak probíhal na vedlejší dráze a byl rovněž plný různých dramatických soubojů a zvratů. Pořadí bylo nakonec následující:

1/ Karel Kratochvíl

2/ Pavel Rajdus

3/ Michal Rajdus

Pomyslnou třešničkou na dortu byl závod kategorie 1:10, který proběhl dne 6.4.2008. Na tento závod, který byl také součástí Moravskoslezského poháru, se přišlo podívat opravdu velké množství diváků. Startovní pole bylo velmi dobře obsazené, za zmínku stojí účast Martina Kořínka, Martina Patera a Tomáše Kubici. V režii těchto tří závodníků proběhl celý závod. Úroveň byla opravdu vysoká. Konečné pořadí pak bylo následující:

1/ Martin Kořínek

2/ Tomáš Kubica

3/ Martin Pater

Celkové výsledky pak naleznete na informačním portálu RC CARS TEAM, na adrese http://rccarsteam.nolimit.cz/ .

Závěrem lze říci, že všechny závody se vydařily a zase o kousek výše posunuly pomyslnou laťku kvality a výkonnosti závodníků. Propagace RC sportu na probíhající výstavě Hobby, modely, sport, .....určitě přivede nové zájemce a členy do naších řad. Organizátorem závodů byl klub RC CAR Ostrava, který se této výstavy účastní každoročně. Doufejme, že i v budoucnu zájem ze strany veřejnosti o RC modely aut bude stoupat.