RC CARS TEAM

Nezávislý informační portál věnovaný RC modelům aut a modelářské tématice.

NOVINKY

Už nejsme bílé místo na mapě

Ještě nedávno by se mohlo zdát, že automodelářství v Moravskoslezské metropoli Ostravě a jeho okolí je na ústupu. Sice zde existovaly skupiny modelářů, které se sdružovaly okolo prodejců, a avšak nebyly vybudovány žádné dráhy a lokální soutěže probíhaly v tělocvičnách, hřištích  a na parkovištích. Situace se závodišti pro cestovní modely byla špatná, ale pro terénní modely katastrofická, neboť neexistovala žádná dráha.

První vlaštovkou byla dráha ve Skřipově, která vznikla v roce 2005 díky snaze modelářů vedených Víťou Kubánkem. Tito založili sportovní klub JK Cars Team a díky pochopení obce, vybudovali z bývalého objektu vodárny  první terénní dráhu pro RC modely aut. Tato snaha přitáhla nové příznivce a ukázala i ostatním jak na to.  Skřipováci však neusnuli na vavřínech, dráhu v roce 2006 přebudovali a rozšířili. Z dráhy začal vznikat celý sportovní komplex. Byly splněny parametry potřebné pro pořádáni závodů MČR a podařilo se jim jeden  závod seriálu MČR  na Skřipovské dráze zorganizovat a s hodnocením na výbornou. Jinak úspěšně proběhl seriál 9 závodů pro buggy a MT v kategorii 1:8. V letošním roce dráha prodělala opět přestavbu ještě před závodní sezonou, buduje se parkoviště pro vozidla závodníků a diváků, v plánu je rovněž dráha pro terénní modely v měřítku 1:18 MT. Samozřejmostí jsou velmi oblíbené tzv. Night show, které začaly již loni,  kdy pod příkrovem noci, na skvěle osvětlené dráze se prohánějí skupiny osvětlených modelů. V letošním roce je opět vypsán seriál závodů JK Cup Skřípov, závod MČR buggy 1:8, několik volných závodů a dále GP. Další informace na http://www.jkcarsteam.com/

 

Další dráha, začala vznikat v roce 2006 ve Frýdku Místku, kde již delší dobu funguje skupina modelářů sdružena v  Autoklub Frýdek-Místek. Klub si pronajal pozemek v objektu bývalých kasáren a buduje zde off road dráhu , která je svou rozlohou největší a umožňuje i závody modelů v měřítku 1:6.

 Frýdecký Autoklub rovněž provozuje on road dráhu na sportovním hřišti, které se nachází vedle ZŠ ve Frýdku –Místku. V zimním období  jsou pořádány  závody v tělocvičně této ZŠ.  V letošním roce je opět vypsán Frýdecký pohár pro modely Off i On road, který právě probíhá. Další informace na http://www.kyoshoshop.cz/

 

V loňském roce došlo ke spojení modelářů v Ostravě pod hlavičkou již existujícího klubu RC Car Ostrava , kdy díky snaze nejen předsedy klubu Františka Fráni a známého prodejce s regionální působností Tomáše Rajduse došlo ke sjednocení několika skupin modelářů a vybudování silného klubu, který sdružuje neuvěřitelných 114 členů. Následně byl vybudován  Ostravský autodrom v areálu výstaviště Černá louka . Slavnostní otevření proběhlo dne 8.7.2006 současně se zahájením závodů Tora Cup. Jednotlivé kategorie byly vypsány pro cestovní vozy s elektropohonem a se spalovacími motory samostatně, s přihlédnutím k velikosti modelů. Vůbec poprvé se jely v Ostravě závody modelů 1:5 a dále již rozšířené1:8 a 1:10.

 

Pro zimní sezonu 2006/2007,  se podařilo sjednotit závody pořádané v regionu a byl zorganizován  Moravskoslezský pohár, seriál 8 závodů v tělocvičnách v Ostravě, Frýdku-Místku, Šenově a Hradci nad Moravicí.. Na jednotlivých závodech, které jsou vypsány pro modely s elektropohonem v měřítku 1:10 a 1:18 se zúčastňuje pravidelně kolem 80 startujících, což je velmi náročné na organizaci závodů. Závody jsou samozřejmě otevřené pro širokou veřejnost a přijíždějí zde i závodníci z dalších měst  a klubů.      

 

Ve dnech 17. a 18.2.2007 se uskutečnil v Ostravské ČEZ aréně první ročník Putovního Poháru Primátora města Ostravy a International KYOSHO MASTERS Buggy 1:8. Organizátorem tohoto mezinárodního Grand Prix rádiem řízených modelů je modelářský klub RC Car Ostrava za podpory řady sponzorů. V hlavním finále se tedy sešla desítka nejlepších závodníků z kvalifikace a finálových jízd. Závod byl veden ve sportovním duchu fér play, avšak bylo zde i znát vyčerpání jednotlivých závodníků po dvoudenním maratónu. Skvělým a brilantním výkonem nakonec zvítězil člen pořádajícího klubu RC CAR Ostrava Martin Pater před Danielem Beckwardem z Německa a Miroslavem Jurenkou s RC NOVA. Tak po půlhodinové finále byl znám vítěz a mohlo se přistoupit k vyhlášení výsledků. Organizátoři připravili vyhlášení mnoha kategorií závodníků s přihlédnutím k věku a dalším kriteriím. Závod o Putovní Pohár Primátora města Ostravy se bude pořádat každoročně v zimních měsících, pokud mám opět jako v tomto roce vyjdou vstříc majitelé ČEZ arény v Ostravě. V příštím roce tato akce proběhne opět, v měsíci lednu a na závody se přihlásilo neuvěřitelných 180 závodníků z celé Evropy.

 

V současné době  skončil Ostrava Cup 2007 a rozběhl se druhý ročník Moravskoslezského poháru. Kalendář závodů je zpracován, aby se nekryl s dalšími závody. Tento pohár je vypsán rovněž pro Off i On road modely aut a bližší informace je možno získat na  www.rccarostrava.cz a http://rccarsteam.nolimit.cz/ .

 

Závěrem lze konstatovat, že situace v Moravskoslezské metropoli a blízkém okolí se během uplynulého roku výrazně a velmi dynamicky mění k lepšímu. Mimo jiné statistické ukazatele o tom velmi výmluvně hovoří počet nových členů a množství sportovišť. Pokud tento trend vydrží mají se automodeláři opravdu nač těšit a jediným limitujícím činitelem bude finanční situace jednotlivých klubů a jejich úspěšnost získat finanční pokrytí sportovních akcí ve spolupráci se sponzory.

 

 

 

                                                                                                  Láďa Vašnovský

 

 

Žádné komentáře
 
RC CARS TEAM , nezávislý informační portál, www.rccarsteam.nolimit.cz, email: vasnovskyv@seznam.cz, tel.: 607831275