RC CARS TEAM

Nezávislý informační portál věnovaný RC modelům aut a modelářské tématice.

NOVINKY

Mini-Z pro OPEN 28 a neb nejen „z nouze ctnost“.

     Již několik let se v zimním období věnuji modelům Mini-Z od společnosti Kyosho. Představovat tento velmi oblíbený model myslím nikomu nemusím. Prohání se jich snad tisíce a to jak po závodních drahách, tak i po obyčejných kobercích či podlahách v bytech, hrají si s nimi děti, ale i závodí ostřílení a zkušení jezdci. Zkrátka jde snad o nejrozšířenější model, který si získal srdce všech svou jednoduchostí, univerzálností, nenáročností na údržbu a hlavně cenou.

        Vždyť celý RTR set se dnes prodává za cenu pod 3 tis. Mám tím na mysli model MR02, který se využívá asi nejvíce. Kromě plné verze Mini-Z Racer MR02 se prodává ještě odlehčená verze Mini-Z MR02 I series. Rozdíl je zde pouze v elektronice modelu. Plná verze má navíc 2 tranzistory na ovládání serva řízení a proto se tato citlivěji ovládá. Dále mezi chodem vpřed a vzad je vložena brzda. Toto model Mini-Z MR02 I series nemá. Ale někteří závodníci  toto naopak považuji za výhodu. Jako příklad mohu uvést loňského vítěze Mini-Z Racer Stolárna Cup 2008 Jakuba Žůrka, který s takovýmto modelem vyhrál celý seriál.

             Jak jsem již zmínil, tak se oba modely liší jen typem elektroniky. A právě elektronika často u modelů Mini-Z bývá „Achylovou patou“ a zdrojem problémů. Model je ovládán vysílačem na frekvenci 27MHz, který dosti trpí rušením. Přijímač je integrován společně s regulátorem a elektronikou serva do jedné „destičky“. Nevýhodou je rovněž odkryté servo, kdy prach zapříčiňuje problémy s řízením a jeho kmitáni. Dalším občasným problémem je spálení výkonových FET tranzistorů, jejichž výměna si žádá zdatného elektrotechnika s citlivýma rukama neboť přepájení těchto mikroskopických součástek je dosti složité.

             Z tohoto důvodu většina závodníků a modelářů tento problém řeší výměnou celé elektroniky, ale vzhledem k ceně je snad výhodnější zakoupit celý modelový set nebo jen podvozek. Toto řešení je obzvláště vhodné, pokud již model delší dobu jezdí a hrozí potřeba dalších investic do podvozku. Ale co s takovým starším podvozkem? Lze jej rozmontovat na ND, ale mám pro Vás jiné řešení jak tento podvozek vrátit zpět na závodní dráhu.

             Samotné řešení je na snadě. Zkrátka nahradit starou elektroniku novou a použít kvalitní vysílač, který využíváte k ovládání dalších svých větších modelů. Návod jsem si našel v jednom ze starších ročníků časopisu RC CARS a ten jsem adaptoval na nynější podmínky a model Mini-Z.

             Nejprve jsem odpojil motor modelu, demontoval celý držák motoru a sejmul vrchní kryt elektroniky. Dále jsem vyndal a odletoval přívodní drátky staré – spálené elektroniky. Původní mechaniku serva řízení jsem vyčistil a hlavně propláchl potenciometr, který hodně trpí nečistotami a následně způsobuje kmitání řízení. K němu jsem pak přiletoval třetí kabel. Vzhledem k tomu, že původní elektronika Mini-Z již v sobě obsahovala elektroniku serva, bylo potřeba tuto nějak nahradit. Zde se již dříve osvědčila elektronika ze serva HS-81 od Hitecku, které vyhovovalo rychlostí a velikostí.       

            Pak již nezbylo než zvolit správný regulátor. Největší zkušenosti jsem měl s regulátorem MD10DCR od firmy DSYS, který již několik let využívám v modelu M280 od ALSRACING. V současné době je již tento model nahrazen modernějším MD16DCR. Tento jsem společně s elektronikou serva umístil uvnitř modelu a vyvedl ven konektory k přijímači a napájecí kabely k motoru. Pak jsem připevnil opět vrchní kryt modelu.

             Vzhledem k tomu, že model měl ulomen držák předního kola, tak jsem tento nahradil kovovou vzpěrou a to tak, že jsem odstranil i plastový držák druhého kola a pásek duralového plechu přizpůsobil tvaru a uchycení provedl pomocí původních šroubků na podvozku. Tvar jsem zvolil tak, aby model získal mírnou rozbíhavost přední nápravy. Dále jsem namontoval pružiny o větší tuhosti a kovové náboje přední nápravy.

             Dalším krokem byla volba vhodného přijímače. Vzhledem k tomu, že vlastním vysílač Futaba 3PKS, tak volba byla celkem jasná. Optimálním řešením by bylo použití miniaturního přijímače Spektrum SR 3500 DSM, ale vzhledem k tomu, že mi zbyly doma SR3001 DSM, tak jsem se pokusil do modelu implantovat tento. Z důvodu větších rozměrů jsem přijímač zbavil krabičky a pomocí tlustší oboustranné pásky připevnil na horní část krytu podvozku. Kontakty jsem pak pomocí kleštiček přihnul směrem dopředu. Následně jsem zapojil konektory a vyzkoušel, zda se toto řešení vejde pod karoserii.

             S přihlédnutím k tomu, že model by měl být využíván v kategorii OPEN 28 jsem zvolil držák motoru.  Využil jsem celokovový držák od společnosti Atomic, který je dostatečně pevný, tento jsem doplnil o kovový chladič. Karbonový díl „H“ je samozřejmostí. Do držáku jsem namontoval motor Iwaver 1, který dodává modelu skutečně raketové zrychlení. Motor jsem napojil na napájecí kabely od regulátoru. Nesmíme zapomenout na odrušovací kondenzátory, které jsem naletoval přímo na motor modelu.

             Největším problémem byla volba tlumiče zadního pérování. Vzhledem k tomu, že přijímač zabral téměř celý povrch horního krytu modelu, nebylo možno použít původní tlumič. Marně jsem hledal nějaký, který by na tento model šel namontovat. Nakonec jsem sehnal tlumič se dvěma pružícími jednotkami, které jsou umístěny dole, před držákem motoru. Vzhledem k tomu, že tlumič jsem koupil tzv.“z druhé ruky“, neznám výrobce, ale karbonové provedení svědčí o značkovém původu. Osobně bych to odhadl  taky na společnost Atomic.

             Když se podařilo model sestavit a vyzkoušet jeho funkčnost, tak jsem přistoupil k jeho nastavení. Vzhledem k jeho určení do kategorie OPEN 28 a tedy na kobercové trati byla volba pneumatik zcela jasná. Mechové pneumatiky GRP jsem již vyzkoušel na modelech Mini-Z Standard a sloužily k plné spokojenosti a vynikaly dlouhou životností. Rovněž jejich cena za 4ks pod 100Kč je výborná. Jediným nedostatkem je to, že se nedodávají s různými ofsety.

             Dalším nezbytným krokem byla potřeba naprogramovat přijímač MD16DCR podle přiloženého návodu s využitím programátoru MDPG104 od téhož výrobce. Programovat lze i bez něj pomocí pípání regulátoru, ale s mnohem menším komfortem. Z mnoha voleb jsem nastavil největší akceleraci, baterie na NI-MH a prodlevu zpátečky na nejmenší hodnotu. Před samotným programováním je lepe nastavit koncové body vysílače manuálně.

             Nyní už nic nebránilo zkušební jízdě. Do modelu jsem vložil 4 ks nabitých článku AAA od společnosti Energizer a vyrazil na dráhu. Akcelerace modelu byla skutečně „raketová“, model pružně akceleroval a to byl použit pastorek s deseti zuby. Zapomněl jsem se zmínit o diferenciálu, ten jsem taky vyměnil za nastavitelný, kuličkový a kovový model od společnosti Atomic. Nastavení prokluzu u tak výkonného motoru bylo opravdu potřeba. Závěrem jsem ještě vyměnil pružící „H“ díl za měkčí, neboť dvě pružící jednotky tlumiče dodávaly dostatečnou tvrdost. Tímto model získal potřebnou přilnavost a jízdní vlastnosti modelu se mnohem zlepšily. Rovněž mírná rozbíhavost přední nápravy stabilizovala model na dlouhých rovinkách při vysoké rychlosti. I když se tím lehce zhoršilo zatáčení, pomocí vysílače se vše doladilo.

             Svým obsahem není tento článek ničím objevným a využívá jen dřívější zkušenosti s modely Mini-Z. Účelem bylo upozornit jak naložit se starším nebo poškozeným modelem a hlavně jak jej přestavět na speciál kategorie OPEN 28. Náklady na přestavbu vyjdou určitě méně, než když pořídíte nový model. Navíc, díky použití kvalitního vysílače a přijímače získáte možnost ovládat svůj model s daleko vyšším komfortem. Už nebudete muset řešit konflikty s krystaly, kdy často dochází ke kolizím frekvencí a hlavně k nepříjemnému rušení. Rovněž můžete využit i starší články AAA, které již nejsou použitelné v kategorii Mini-Z Standard, kde na bateriích velmi záleží.

             Závěrem lze říci, že takto „opravený a upravený“ model se nemusí využívat jen při závodech OPEN 28, ale lze výborně využít při volném ježdění a treninzích. Model lze taky využít na Kyosho gumových drahách, ale tam bych doporučil snížit výkon motoru na vysílači nebo motor vyměnit za slabší. Tato dráha nepohlcuje tolik výkonu jako kobercová a vysoký výkon je spíše kontraproduktivní a vyžaduje velmi citlivý prst na vysílači.

                                                                                                                              Láďa Vašnovský

 
RC CARS TEAM , nezávislý informační portál, www.rccarsteam.nolimit.cz, email: vasnovskyv@seznam.cz, tel.: 607831275