RC CARS TEAM

Nezávislý informační portál věnovaný RC modelům aut a modelářské tématice.

NOVINKY

Ježdění s „ šestinou“- 2.část – Začínáme jezdit

           V minulém článku jsme se zabývali základními úpravami sériového podvozku modelu buggy 1:6 Marder a určitě už se nemůžete dočkat, až se konečně svezete. Napřed však ještě musíme model seřídit a  nastavit, abychom z ježdění měli opravdový zážitek.

                        Nebudeme probírat detailní nastavení RC soupravy a serv modelu, zmíním jen základní zásady. Před nastavením nastavíme na vysílači středy řízení a plynu na nulu a  nastavte výchylky na maximum. Při montáži ramen na serva nastavíme nulovou polohu. Připojíme akumulátor, zapneme vysílač a následně model. Pak doladíme výchylky a střed řízení a stejně postupujeme u plynu a brzdy.

                          Ještě bych upozornil na další důležitou věc pro klidnou a bezpečnou jízdu, což jsou tlumiče pérování. Základní model je vybaven plastovými tlumiči, které však jsou spolehlivé a není je potřeba měnit na tuningové z Al slitiny. Pokud jde o oleje, tak doporučuji dát do předních tlumičů olej o viskozitě 1000 a do zadních 2000. Zadní tlumiče pérování je nutné co nejvíce postavit . Občasnou kontrolou je potřeba zjistit, zda jsou tlumiče funkční a případně doplnit olej.

                        Tlumič výfuku je tvořen jen plechovou kostkou, lze jej však  nahradit tříkomorovým, laděným tlumičem, který je sice výrazně dražší, avšak model získá lepší průběh záběrového momentu při přechodu z nízkých do vysokých otáček.

                        Další , celkem dosti důležitou úpravou, kterou bude časem potřeba udělat, je vyměnit plastovou klec diferenciálu za duralovou. Plastová klec se časem díky vysoké  teplotě zdeformuje a satelity se uvolní, dojde ke zvětšení vůli a následné destrukci plastové klece. Duralová klec včetně ložisek vyjde na necelých 1700Kč, avšak oceníte zlepšení jízdních vlastností.                       

                        Nyní můžeme dotankovat nádrž benzínem Natural 95 s olejem pro dvoudobé motory v poměru 1:20 – 1:25 pro záběh. Olej zakoupíte ve specializovaných prodejnách, doporučuji kupovat litrové balení. Oleje se vyrábí minerální, polysyntetické a syntetické. Nejlépe je užívat syntetické oleje, neboť mají výborné mazné vlastnosti , dobře hoří, netvoří usazeniny a nesnižují výkon motoru. Lze použít například oleje  Castrol A747, Honda HP2, úplně však postačí Castrol TTS, který koupíte u kterékoliv pumpy  nebo K 997 . Po záběhu pak je  doporučen poměr 1:33, čímž stoupne výkon motoru a přestane se zaolejovávat svíčka. Naříklad u Zenoah 260RC používám  svíčku Champion RZ7C a jako náhradu, nebo spíše pro závodní jízdu NGK CMR6H nebo CR8HVX.
                        Nastavení motoru provedeme dle návodu výrobce, doporučuji utáhnout horní jehlu na doraz a nastavit spodní jehlu, pak nastavit horní jehlu. Pro záběh by obě jehly měly být nastaveny na 1,5 otáčky. Pak je jemně doladit. Po záběhu lze jehly nastavit asi na 1,25 otáčky a opět jemně doladit. Volnoběh motoru doladíme šroubkem tak, aby motor držel minimální otáčky a nezhasínal.

                        S takto nastaveným modelem můžeme konečně vyrazit. První jízdy je doporučeno provádět na travnatých plochách, kde není prach a motor moc nevytáčet do vysokých otáček. Důležité si je uvědomit, že prach motorům škodí a snižuje jejich životnost. Dalším důležitým faktorem je bohatost směsi. Zpočátku jednoznačně doporučuji svíčku Champion RZ7C,která je více odolná než svíčky NGK. Barva izolátoru svíčky po jízdě by měla být cihlová, nebo aspoň jeho část. Svíčka nesmí být mokrá a  zaolejovaná. Pokud taková je , je potřeba opětovně nastavit bohatost směsi motoru. Snažíme se udržet svíčku ve samočisticím režimu.

                        Po správném nastavení motoru se vám model odmění rychlou a plynulou akcelerací. Vzhledem k tomu, že pohon modelu obstarává pouze zadní náprava, je potřeba velmi citlivě zacházet s  plynem. Výhodu mají vysílače s možností nastavení exponenciálního průběhu na plynu, brzdě a  řízení. Model se chová jako přetáčivý a proto je potřeba s tímto počítat.

                        Důležité je nastavení geometrie kol, hlavně pak zadní nápravy. Nastavuji sbíhavost a to tak, že přiložím pravítko k boku  kola a toto by se mělo dotýkat předních kol asi 2 cm od kraje. Je to jen přibližné nastavení, neboť závisí na nastavení rozbíhavosti přední nápravy. Odklon předních kol se nenastavuje, ale u zadních dávám asi 4 stupně, pomocí úhloměru a to do negatívu / A /. Jízda s takto nastaveným modelem je daleko klidnější a to jak po rovině, tak i v zatáčkách.  Pokud jde o typ kol, tak používám téměř výhradně originál , mají dobré vlastnosti jak na měkké, tak na tvrdé trati. Důležité je jejich správné uchycení. Doporučuji pod matky dát ještě větší podložku a na zadní nápravu dát ještě kontra matku. Někteří jezdci používají taky kola o menším průměru, tím se však zhoršuji jízdní vlastnosti, ale lze toho i využít pro konkrétní nastavení na určitou trať. Na našem trhu existuje  celá řada různých typů kol od různých výrobců.  Tato jsou však již méně univerzální jak originální kola se“ špicema“, jak se jim lidově říká.

                        Jak brzy zjistíte, model má při dobře vyladěném motoru značný záběrový moment a někdy se vám bude auto přetáčet při ostrém přidání plynu. Toto  eliminuji tím, že na vysílači mám stažen plyn asi na 90 % z původních 125%. Takto je potřeba rovněž postupovat s výchylkami kol .  Záběrový moment ještě vzroste, když změníte po záběhu poměr oleje a benzínu z 1:20 na 1:33, nebo použijete kvalitnější olej. Používat benzín s více jak 95 oktany prý nemá vliv na výkon motoru, neboť tento to neumí využít. Já přešel z benzínu Natural 95 na Shell Power Racing se 100 oktany souběžně s výměnou oleje, takže toto nedokáži posoudit, ale nárůst momentu byl tak značný, že mi trvalo dost dlouho, než jsem byl schopen  model opět řídit bez přetáčení.

                         Doufám, že výše uvedené rady vám pomohou při začátcích ježdění se „šestinou“ a pomohou vám z obyčejného modelu udělat závodní speciál. Sice na první pohled se zdá, že práce s nastavením a tuningem je hodně, avšak pak již budou následovat jen samá pozitiva v podobě pěkných zážitků z dlouhého a finančně nenáročného ježdění. Není nic krásnějšího než se prohánět na dráze s kamarády a nebýt limitován doléváním drahého paliva a neustálým dolaďováním motoru.

                         Závěrem bych rád poděkoval svým zkušenějším kolegům Pavlovi Karlovi a Pavlovi Melicherovi, od kterých jsem čerpal zkušenosti a nápady a následně je realizoval na svém modelu.

                                                                                    Láďa VAšnovský

                                                                                                            

 
RC CARS TEAM , nezávislý informační portál, www.rccarsteam.nolimit.cz, email: vasnovskyv@seznam.cz, tel.: 607831275