RC CARS TEAM

Nezávislý informační portál věnovaný RC modelům aut a modelářské tématice.

NOVINKY

Internet v životě RC modeláře

        Ty tam jsou doby, kdy jsme netrpělivě čekali na každé další číslo časopisu Modelář, který byl ve své době jediným informačním zdrojem modelářů. Každá doba měla své přednosti i nedostatky a proto zanechejme nostalgie a vzhůru do doby, kdy informační technologie spojené s internetem vládnou světu.
        V dnešní době si již život bez internetu asi většina modelářů ani nedovede představit. Zkrátka jak se říká „ Kdo není na Internetu, tak nežije“. Většina prodejců v dnešní době prezentuje své zboží na internetu, zavádí internetové obchody, kde si modeláři mohou své modely vybrat a objednat. Součástí nabídky bývá i tuningové vybavení, které lze rovněž objednat. Stačí jen pár „kliknutí“ myší a Vámi objednaný model či náhradní díl již odchází přímo k Vám domů. Jednotliví prodejci si ve svých nabídkách konkurují a snaží se co nejvíce dostat pod doporučenou cenu formou různých výprodejů, předváděcích modelů či bonusů a tím získat nového zákazníka.
 
            Nákup na internetu je již v dnešní době běžnou formu nákupu a obvykle tak pořídíme model levněji jak v kamenném obchodě. Sice nemusíme pro zboží cestovat třeba přes půl republiky, ale většinou musíme uhradit poplatek za „balné a poštovné“ , který je u různých způsobů dopravy různý a někteří prodejci jej dokonce neúčtuji při nákupu nad stanovenou mez. Pravidla nákupu  a prodeje v internetových obchodech dokonce řeší i Obchodní zákoník, zvláště pasáže o záruce a možnosti vrácení zboží z různých důvodů. Myslím, že se jedná způsob nákupu, který má velkou budoucnost. Nakupovat lze samozřejmě nejen u nás, ale v libovolném státě. Platba se  pak provede pomoci internetové platební karty nebo pomocí speciálních účtů.
 
            Ale nakupovat můžeme i na různých diskuzních fórech a bazarech. Zde je velmi oblíbený Modelbazar.cz, který má svou tradici a je věnován prakticky všemu co modelář potřebuje. Je rozčleněn do jednotlivých sekcí a podsekcí podle typu modelu a dalších specifik. Součástí inzerátů bývá popis prodávaného zboží či modelu a fotky. Sice provozoval nenese odpovědnost za inzerované zboží, ale funguje zde dobrá informovanost a modeláři na případného nepoctivce vždy upozorní ostatní. Takovouto formou lze pořídit model za dobrou cenu, neboť mnoho modelářů zde prodává nevhodné dárky nebo nevhodně zvolené modely.
 
            Ale vraťme se zpět od možnosti nákupu k získávání informací. V dnešní době existuje velké množství webových stránek, které se věnují modelářské problematice. Vznikají za účelem propagace určité skupiny či určitého modelu. Zmíním například stránky věnované modelům v měřítku 1:8 buggy nebo 1:28 MiniZ. Na takových to stránkách se dozvíte vše o modelech, o závodech, o úpravách,kde nejlépe model pořídit a jak jej seřídit. Druhá alternativa pak zahrnuje skupiny lidí, kteří chtějí touto formou propagovat svou činnost a prezentovat své modely. Tady asi budou nejrozšířenější webové stránky jednotlivých RC klubů. Obyčejně obsahují informace o činnosti klubu, o zaměření, o členech a závodech. Některé klubové stránky jsou na vysoké úrovni a pravidelně aktualizovány o dění, jiné spíše dělají modelařině ostudu. Takovou pomyslnou nadstavbou na klubovými weby tvoří web RCAČR, který se poslední dobou zlepšuje, avšak doposud nedosahuje kvality některých klubových webů. Snad se situace postupně zlepší.
 
            Samostatnou kapitolou pak jsou informační portály a diskuzní fóra. Tyto weby bývají na vyšší technické úrovni, která zaručuje technické zvládnutí většího objemu dat jež přes ně proudí. Zaměřením jsou orientovány na různá témata, ale hlavním účelem je informovat modeláře o veškerém dění. Samozřejmostí je zveřejňování žhavých novinek a recenzí jednotlivých novinek. Pokud máme zájem o některý model, tak si můžeme prostudovat recenze a hlavně se zeptat na zkušenosti s ním na diskuzním fóru. Není nic jednoduššího jak založit příslušné téma a probrat s ostatními modeláři daný problém. Samozřejmě si nakonec člověk musí udělat svůj vlastní úsudek, neboť jak se říká „ co člověk, to jiný názor“ , ale taky, že „na každém šprochu je pravdy trochu“. Tak potom si vyberte čemu věřit.
 
            Dobrá informovanost je tedy nezbytná. Jednotlivé kluby umísťují na své weby pozvánky na závody či seriály, zveřejňují tam organizační a stavební pravidla. Nezbytný je rovněž obrazový materiál v podobě fotogalérií a videosnímků. Samozřejmostí je dnes elektronické přihlašování k závodům a seznamy přihlášených. Závodnici mají přehled o obsazení jednotlivých závodů. Včasné elektronické přihlášení rovněž usnadňuje práci pořadateli, tedy spíše časomíře, která nemusí pracně vypisovat každého přihlášeného závodníka, ale všechny údaje si do přihlášky zadá závodník. Nedochází tak k zdlouhavému přihlašování.
 
            Pokud trochu „poserfujeme“ po internetu, tak nalezneme mnoho zajímavých stránek, které se věnuji problematice RC modelů aut. Vzhledem k všeobecné znalosti anglického jazyka můžeme sledovat i novinky ze světa. Většina cizích webů totiž umožňuje přepnutí do anglického jazyka. Pokud jde o naše informační weby, tak doporučuji sledovat Masters.cz, RC Auta.net a RC CARS TEAM. Tyto stránky jsou velmi dobře koncipovány, pravidelně aktualizovány a informuji Vás o všem dění  u nás a v širokém záběru.
 
            Závěrem bych opět zmínil dosti kontraverzní „diskuzní fora“. Z jednoho pohledu jsou velkým přínosem, řeší se zde různé problémy a pro začínající modeláře jsou zcela nezbytná, pokud nemají nějakého zkušeného modeláře v blízkém okolí. Ale je nutno upozornit, že ne vše co se píše je zcela pravdivé. Ventilované zkušenosti a rady jsou ovlivněny subjektivně pisateli. Ale každopádně si díky nim může člověk udělat minimálně svůj názor. Ale bez ohledu na vše podobné problémy patří internetu budoucnost.
 
                                                                        Láďa Vašnovský
 
RC CARS TEAM , nezávislý informační portál, www.rccarsteam.nolimit.cz, email: vasnovskyv@seznam.cz, tel.: 607831275