RC CARS TEAM

Nezávislý informační portál věnovaný RC modelům aut a modelářské tématice.

NOVINKY

Buggy Marder FG 1:6 v tuningu od MC Design.

        Nedávno jsem při náhodném brouzdání po internetu narazil na fotografie buggy Marder od FG, která však byla celkově upravena za použití různých tuningových dílů.
         Po krátkém pátrání jsem zjistil výrobce, společnost MC-Design, která se výrobou těchto skvěle vypadajících a výborně fungujících dílů zabývá. Jednotlivé díly mi byly výrobcem zapůjčeny za účelem testování. Jde o díly, které plně nahrazují originál tuningové díly a jsou k dostání za zlomek jejich ceny. Rovněž provedení a povrchová úprava je na vysoce profesionální úrovni.
          Pokud jde o karoserie, tak tyto jsou vyrobeny jako sklolaminátová skořepina, která je laminovaná certifikovanou pryskyřicí do negativní formy. Křídla jsou vyrobena ze sklo-kevlar-uhlíku.
          Všechny další díly slouží k vyztužení přední a zadní nápravy a jsou vyrobeny z duralu, který je povrchově ošetřen eloxací na světle modrou barvu.
        
        Myslím, že se nám všem stalo, že po delším používání modelu došlo k deformaci plastových dílů. VZPĚRA PŘEDNÍCH TLUMIČŮ slouží k eliminaci namáhání plastových brýlí ukotvující tlumiče. Plastové díly sice vynikají svou pružnosti a životností, ale vliv namáhání a teplot se časem projeví. 
         Podobná situace vlivem namáhání nastává u zadní nápravy. ROZPĚRA ZADNÍCH TLUMIČŮ snižuje namáhání plastových brýlí ukotvující tlumiče u kterých se oka zavěšení značně deformují, hlavně při tvrdším nastavení tlumičů.
                  
        Celá přední i zadní náprava u modelu Marder jsou plastové. Tato volba materiálu má výhodu z hlediska pružnosti, ale časem dochází k únavě díky cyklického namáhání. VYZTUŽENÍ NÁPRAVNICE snižuje její namáhání. Při nárazech praskají obyčejně oka ukotvení ramene. Zároveň výztuha slouží pro ukotvení stabilizátoru nápravy. Není třeba kupovat drahou tuningovou nápravnici.
        Všechny popsané díly lze zakoupit jako KOMPLETNÍ SET, který se prodává za zvýhodněnou cenu. Jeho montáž je pak již hračkou pro každého modeláře. Funkčnost jednotlivých dílu jsem vyzkoušel během loňské sezony a lze konstatovat, že volba materiálu byla dobrá a nedocházelo k vizuálním deformacím. Vzhled jednotlivých dílů nenarušuje celkově příjemný dojem z pohledu na podvozek bez karoserie.
   
         Dalším tuningovým dílem, který sice nemá přímý vliv na jízdní vlastnosti modelu, ale spíše patří do skupiny estetických úprav je BRZDOVÉ SVĚTLO. Toto lze namontovat na modely Marder, Leopard, Beetle, atd. Průměrná svítivost je 2240mcd a odběr 100mAh, napájení je provedeno 4-6V a napájí se z RC systému. Světlo je  vodotěsné a dodává se včetně materiálu pro dokončení a včetně spínače, je výborně vidět i za slunečného dne.
         Velkým problémem všech modelů od společnosti FG je mezera mezi platem a obalem diferenciálu zadní nápravy. Již po krátké době dochází k deformacím obalu a jeho následná demontáž je pak možná pouze destrukčním způsobem. Z tohoto důvodu doporučuji KOMPOSITOVÝ KRYT DIFERENCIÁLU. Tento výrobek vznikl po opakovaném a únavném vyměňování zničených obalů diferenciálu. Kryt Vám mnohonásobně prodlouží životnost obalu, ale i klece diferenciálu. Při ježdění v náročném terénu jako je např. hlína, štěrk a písek prakticky nedochází k vniknutí mechanických nečistot nad cca 0,5mm do prostoru mezi šasi a obal diferenciálu. Jedinečná pomůcka pro ty co chtějí jezdit a jezdit a šetřit čas i peníze.
 
         Když jsem si zakoupil první model Marder, tak hned po první jízdě se mi polámalo aerodynamické křídlo. Materiál byl zvolen dosti nešťastně. Pak jsem si vyráběl náhradu z plastového patníku. Konečně se objevilo SKLO-KEVLAR-UHLÍKOVÉ KŘÍDLO PRO FG, které vydrží více.  Křídlo je určeno opět pro modely FG Marder, Leopard a Beetle.  Jde o sendvičovou náhradu originálního křídla s jedinečným designem a perfektní pevností. Křídlo má shora a z boků pohled na uhlíkovou tkaninu zastříknutou do perleťového rozstřiku což ve slunečním světle vykazuje perfektní barevné efekty. Laminováno je certifikovanou pryskyřicí do negativní formy. Nástřik je též proveden do formy. Namáhaná místa jsou vyztužena kevlarem. Tato kombinace skladu propůjčuje výrobku vysokou trvanlivost. Hlavním prvkem tohoto produktu je velmi vysoká pevnost a velmi nízká pravděpodobnost zničení.
 
         Dalším dílem, který hodně trpí při pravidelném ježdění je karoserie modelu. Společnost FG vyrábí dva druhy karoserii, první je vyrobena z materiálu ABS a druhá z lexanu. Společným problémem obou karoserií je nesnadná možnost opravy. Oba materiály nejdou slepit a lze je jen nýtovat či vázat páskami. Proto je velkým přínosem KABINA NEW MARDER a LEOPARD. Obě karoserie jsou vyrobeny jako sklolaminátová skořepina, která je  laminovaná certifikovanou pryskyřicí do negativní formy. Nástřik barvy je též proveden do formy. Namáhaná místa jsou vyztužena kevlarem nebo kevlar-uhlíkem. Sloupky jsou rovněž vyztuženy kevlarem. Tato kombinace skladu propůjčuje výrobku vysokou trvanlivost. Navíc při případném poškození se dá jednoduše opravit metodou lepení.
 
         Závěrem lze říci, že „ zlaté České ručičky“ opět zapracovaly a dokázaly, že i za rozumnou cenu si můžeme z obyčejného modelu udělat závodní speciál. Díly byly testovány v seriálu O Moravský koštéř a rovněž při závodech MČR v loňském roce. Po celou dobu testování se neprojevil žádný vážný problém. Výrobce MC-Design pružně reaguje na připomínky a náměty jezdců a využívá jejich zkušenosti pro další zdokonalení výrobků či výrobu nových zlepšení.
 
       
 
                                                                     Láďa Vašnovský

 

 

 
RC CARS TEAM , nezávislý informační portál, www.rccarsteam.nolimit.cz, email: vasnovskyv@seznam.cz, tel.: 607831275