RC CARS TEAM

Nezávislý informační portál věnovaný RC modelům aut a modelářské tématice.

Návody a rady

Vlastní výroba karosérie

           Každý opravdový modelář jednou zatouží po zhotovení vlastní karosérie dle určitého vzoru, nebo pouze svých představ. Od tohoto záměru ho většinou odradí zjištění náročnosti dnes používaných technologií výroby.

           Těm, kteří se přesto svého snu nechtějí vzdát, nabídnu v následujících řádcích popis jednoduché metody výroby karosérie, kterou již v roce 1972 popsal V. Procházka v knize Automodely. Níže uvedenou metodou lze vyrobit poměrně vzhlednou papírovou karosérii oblých tvarů, a to pro modely měřítek 1:24 a menších.

            Papírová skořepina karosérie se nejsnáze zhotoví kašírováním na pozitivní nebo do negativní formy. V obou případech je postup stejný. Nejprve si rozkreslíme karosérii do několika podélných a příčných řezů. Podélný řez je boční profil v určené pomyslné rovině a příčný řez je čelní a zadní profil v dané pomyslné rovině. Rozkreslené profily překreslíme na tvrdý karton nebo modelářskou balzu a vyřízneme. Tím získáme žebra budoucí formy karosérie. Podélné žebra v místě zhotoveného příčného profilu minimálně do poloviny seshora nařízneme (šířka řezu = tloušťka žebra) a příčná žebra nařízneme stejným způsobem v místě zhotoveného podélného profilu, ale zespoda. Po té na rovné podložce sestavíme kostru kopyta karosérie (viz galerie obr. 1)

           Dále kostru kopyta vyplníme vhodnou plastelínou tak, že v horní části ponecháme malou část pro vyplnění bílé alabastrové sádry. Sádru rozděláváme po malých dávkách do kašovité hmoty a tak, že vždy sypeme sádru do vody, nikoliv obráceně. Vzniklou hmotu řádně rozmícháme a postupně s ní zaplňujeme jednotlivé díly kostry a současně formujeme tvar. Čím pečlivěji budeme formovat, tím se posléze vyhneme komplikovanějšímu dotvarování formy. Až bude celá forma hotova, doškrabeme povrch vhodně tvarovaným nožem, uhladíme navlhčenými prsty a necháme řádně proschnout. Po té formu dokonale dobrousíme jemným skelným papírem do požadovaného konečného tvaru.

           Na takto zhotovené kopyto již lze kašírovat. Pro náš účel je však vhodnější kašírovat do negativní formy, jelikož se tak dosáhne lepšího vnějšího vzhledu karosérie. Negativní formu získáme tak, že vyrobené kopyto natřeme vazelínou tak, aby na něm vznikl velmi tenký souvislý vazelínový „film“. Potom vezmeme vhodnou krabici, z které odstraníme dno. Na víko krabice položíme kopyto a do víka usadíme krabici. Pak krabici zalijeme sádrou (viz.galerie obr. 2) a necháme řádně v mírném teple vytvrdit. Po vytvrzení krabici obrátíme a kopyto vyjmeme. Pokud mělo kopyto prolisy a jiné členitosti, tak nezbývá, než z kopyta vyškrabat plastelínu a zdeformováním žeber kopyto uvolnit.          

           Vyhotovenou negativní formu zevnitř lehce přetřeme vazelínou a pečlivě pokryjeme proužky tenkého kloboukového hedvábného papíru. V nouzi můžeme použít i jemný nevzorovaný toaletní papír. Proužky se musí všude dostatečně překrývat a nikde nesmí zůstat holá sádra. Papír je třeba řádně k formě přitlačit a vyformovat. Přes hedvábný papír opětovně pokryjeme formu tenkou vrstvou vazelíny. Tím zabezpečíme snazší vyjmutí hotové karosérie z formy.

           Nyní přistoupíme k vlastnímu kašírování (viz galerie obr. 3). Papír, nejlépe novinový, natrháme na různě dlouhé proužky. Nestříhejte ho, jelikož by vznikly nežádoucí ostré hrany. Trháním se papír částečně na kraji ztenčí a tím budou zajištěny jemnější přechody mezi jednotlivými díly. Proužky papíru namočíme do hustého škrobového lepidla nebo teplého klihu a klademe je do formy. Jednotlivé proužky by se měly překrývat nejméně o 5 mm, aby nikde nezůstal povrch formy volný. V členitějších místech formy použijeme proužky papíru menší a v ostatních naopak. První vrstva musí ke stěně formy bezvadně přilnout. K přitisknutí si můžeme pomoci navlhčeným kulatým štětcem. Pokrýváme vždy celou formu najednou v jedné vrstvě a po té ji necháme řádně vyschnout. Před kladením další vrstvy jí přetřeme klihem. Následující vrstvu klademe křížem na předchozí. Denně můžeme nalepit dvě až tři vrstvy. Pak jeden den vynecháme pro řádném vytvrzení a až následující den pokračujeme kladením vrstev dalších. Hotová karosérie by se měla skládat minimálně z šesti vrstev. Kdo chce mít karosérii tužší, měl by naklást vrstev více, asi tak do deseti. Hotovou karosérii necháme ve formě, kde by měla při pokojové teplotě minimálně tři dny schnout a tvrdnout. 

           Vyschlou a ztvrdlou karosérii opatrně z formy vyjmeme, odstraníme mastný hedvábný papír, odstřihneme přebytečné okraje, podběhy kol a v případě potřeby vyřežeme okna a jiné požadované otvory. Povrch karosérie přebrousíme jemným skelným papírem a po té celou karosérii natřeme acetonovým lepidlem. Zvlášť pečlivě natřeme hrany karosérie. Tato úprava zamezí proniknutí vodě mezi papírové vrstvy. Pozor, pracujte v dobře větraných prostorech a dodržujte bezpečnostní návody výrobce používaných lepidel a barev! Po vyschnutí celou karosérii z obou stran natřeme základní acetonovou barvou. Všechny nerovnosti vyrovnáme lakýrnickým nitroemailem a vybrousíme. Postup opakujeme až do té doby, dokud vybroušením nedosáhneme dokonalého hladkého povrchu a požadovaného tvaru.

          Takto zhotovenou karosérii můžeme nabarvit běžným nitrolakem. Po barevné úpravě karosérii „zasklíme“. Na okna můžeme použít fólii určenou ke knižní rychlovazbě. Fólii vystřihneme do požadovaného tvaru a alkaprenovým lepidlem ji zevniř nalepíme. Světla můžeme vyrobit z čirého plexiskla, které v případě potřeby lze barevně zevnitř upravit do požadovaného odstínu. Konečnou barevnou úpravu karosérie lze po té dotvořit pomocí barevných tenkých fóliích či obtisků. Další doplňky lze vymodelovat např. z epoxidu či z modelářské balzy, atp.

           Pokud jste nechvátali a pracovali pečlivě, tak před sebou máte karosérii na kterou můžete být právem hrdi.

 

                                                                     Zpracoval:  MK MiKy

 

                                                                                    
Žádné komentáře
 
RC CARS TEAM , nezávislý informační portál, www.rccarsteam.nolimit.cz, email: vasnovskyv@seznam.cz, tel.: 607831275